Artykuł sponsorowany

Niedobory pokarmu u kobiet karmiących - przyczyny i postępowanie

Niedobory pokarmu u kobiet karmiących - przyczyny i postępowanie

Karmienie piersią dla wielu młodych mam jest dużym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli kobieta zaobserwuje niedobory pokarmów w swoich piersiach. Czy jednak faktycznie zawsze jest to powód do zmartwień? Jakie są przyczyny zaniku pokarmu oraz jak sobie z nimi radzić? Jeśli te kwestie nie dają Wam spokoju, to sprawdźcie koniecznie poniższy artykuł. Rozwieje wszystkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

Naturalne przyczyny niedoborów - kryzys laktacyjny

Przyczyny niedoborów pokarmów przy karmieniu piersią są różne. Warto natomiast wiedzieć, że nie zawsze powinny budzić niepokój i strach u młodych mam.

Naturalnym zjawiskiem jest kryzys laktacyjny, który pojawia się zazwyczaj kilka razy podczas całego okresu karmienia piersią, około 3 i 6 tygodnia, a także później w 6 i 9 miesiącu życia malucha. Dlaczego nie jest powodem do zmartwień? Ponieważ jest to chwilowa niedobór wywołany wzmożonym zapotrzebowaniem dziecka na substancje odżywcze. Kiedy niemowlę rozwija prawidłowo, rośnie jego potrzeba na przyjmowanie pokarmu. Organizm matki musi się jednak przestawić i przystosować do nowych okoliczności. Kryzys laktacyjny trwa 3-7 dni i po tym czasie wszystko powinno wrócić do normy, a produkcja pokarmu będzie na odpowiednim poziomie.

Inne przyczyny niedoboru pokarmu

Jednak są także inne przyczyny niedoborów u kobiet karmiących piersią. Często jest to wynik zaburzenia popytu lub podaży pokarmu.

Zmniejszoną laktacje obserwuje się, jeśli podczas karmienia niemowlaka nie dochodzi do całkowitego opróżnienia piersi. Spowodowane jest to:

  • zaburzeniem mechanizmu ssania u dziecka,
  • zbyt rzadkim lub za krótkim karmieniem,
  • wczesnym wyeliminowaniem karmień nocnych,
  • dodatkowym dokarmianiem dziecka.

Natomiast ograniczona podaż pokarmu w piersiach może być także przyczyną złego stanu fizycznego i psychicznego kobiety. Jeśli matka jest bardzo przemęczona, żyje w stresie, nieprawidłowo się odżywia, nie ma czasu na odpoczynek i sen, wtedy organizm zaczyna się buntować i nie produkuje wystarczającej ilości pokarmu. Podobnie, gdy kobieta cierpi na stany depresyjne i nie wierzy, że jest w stanie samodzielnie wykarmić dziecko. Aspekty psychiczny jest tutaj bardzo ważny.

Inne powody to m.in. palenie papierosów, otyłość czy zaburzenia hormonalne.

Jak postępować przy niedoborze pokarmu?

Na szczęście spadek laktacji da się wyregulować. Postępowanie powinno być dopasowane do przyczyny pojawienia się niedoboru. W pierwszej kolejności warto pozwolić matce karmiącej piersią odpocząć. Opieka nad niemowlakiem potrafi wykończyć nawet najsilniejszy organizm. Dlatego sen i relaks są wskazane, aby kobieta mogła się zregenerować. Najlepiej natomiast udać się do specjalisty, na przykład do Pogotowia Laktacyjnego Siara. Doświadczony doradca laktacyjny na podstawie wywiadu i obserwacji wskaże prawidłowy sposób postępowania. Oceni, czy dziecko prawidłowo ssie pierś, pokaże jak postępować z maluchem oraz zaproponuje praktyczne wskazówki, dzięki którym problem szybko zniknie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz