Artykuł sponsorowany

Narzędzia diamentowe – co zrobić, żeby służyły nam jak najdłużej? Poradnik

Narzędzia diamentowe – co zrobić, żeby służyły nam jak najdłużej? Poradnik

Dzięki narzędziom diamentowym możliwe jest prowadzenie profesjonalnej i precyzyjnej obróbki wielu różnych twardych materiałów – tarcze diamentowe służą między innymi do obróbki kamienia. Żeby jednak były naprawdę efektywne, trzeba odpowiednio o nie dbać. Jakie czynniki wpływają na zużycie narzędzi diamentowych? Co zrobić, by narzędzia pozostały sprawne przez długi czas, nawet przy wytężonej eksploatacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule!

Zastosowania narzędzi diamentowych

Narzędzia diamentowe mają bardzo wiele różnych zastosowań – ze względu na ich szczególne właściwości, stosuje się je do obróbki wielu różnych materiałów. Przy ich pomocy wykonuje się obróbkę tak zwanych materiałów klejonych, czyli laminatów, płyt wiórowych, sklejki. Ale świetnie sprawdzają się także podczas obróbki litego drewna. Ponadto narzędzia diamentowe stosuje się w zakładach kamieniarskich do obróbki kamienia. Sprawdzają się one także do szeroko pojętej obróbki metali. Oczywiście każde narzędzie metalowe może być innej klasy, jednak cechą wspólną ich wszystkich jest bardzo duża twardość i wytrzymałość, tak ważna podczas pracy z trudnymi materiałami.

Dbaj o narzędzia diamentowe

Dobrej klasy narzędzia diamentowe potrafią sporo kosztować, dlatego należy o nie dbać. Odpowiednie użytkowanie takich narzędzi potrafi zdecydowanie poprawić ich żywotność. Podstawa to stosowane takich narzędzi – pił, tarcz czy wierteł – zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli będziemy stosować narzędzia niezgodnie z ich przeznaczeniem – na przykład używać ich do obróbki innych materiałów, niż te, które zostały wskazane przez producenta – możemy się spodziewać, że szybko się zniszczą. Bardzo ważną kwestią, związaną z przedłużeniem żywotności narzędzi diamentowych, jest ich ostrzenie – dzięki niemu zużyta tarcza może znów wrócić do pracy. Ostrzeniem narzędzi diamentowych zajmuje się firma Natan z Elbląga.

Jak przebiega proces ostrzenia narzędzi diamentowych?

Kiedy nasza tarcza diamentowa (lub inne tego rodzaju narzędzie) zaczyna się tępić, nie musimy od razu jej wyrzucać. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jej naostrzenie. Prace wykonywane przy pomocy narzędzi diamentowych polegają na ścieraniu obrabianego materiału – samo narzędzie, podczas ich wykonywania, również narażone jest na ścieranie, dlatego z czasem po prostu robi się coraz bardziej tępe. Ostrzenie narzędzi diamentowych ma polegać na odsłonięciu diamentów leżących najbliżej powierzchni roboczej materiału – pozbywamy się warstwy metalu, z której z jakiegoś powodu wypadły kryształy. Takie ostrzenie jest bardzo efektywne, trzeba jednak pamiętać o tym, że naostrzoną w ten sposób tarczę należy stosować do obróbki nieco słabszych materiałów niż pierwotnie.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz