Artykuł sponsorowany

Najważniejsze etapy budowy hal stalowych

Najważniejsze etapy budowy hal stalowych

Procesu budowy hali stalowej można podzielić na kilka głównych etapów. Pierwszym z nich jest wykonanie projektu hali oraz zdobycie niezbędnych zgód i zezwoleń. W dalszej kolejności następuje przygotowanie elementów konstrukcji hali, wykonanie fundamentów i wreszcie – montaż oraz wykończenie. Czas realizowania inwestycji od momentu złożenia zamówienia zamyka się zwykle w przedziale kilku miesięcy. W artykule opisujemy szerzej, na czym dokładnie polegają wymienione etapy budowy. 

Projekt i uzyskanie pozwoleń 

Projekt budowlany hali zawiera wszystkie informacje na temat planowanej inwestycji, w tym opisy techniczne, a także obliczenia i rysunki dotyczące elementów konstrukcyjnych budowli. Do tego, aby sporządzić taki dokument potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzja środowiskowa. Właściwe opracowanie projektu następuje w oparciu o wymienione wyżej decyzje oraz ustalenia z inwestorem dotyczące przeznaczenia hali, jej wymiarów, rodzaju fundamentów, liczby drzwi i okien itp. Co istotne dla firm działających w sektorze przemysłu, projekty hal stalowych często tworzy się z możliwością późniejszej rozbudowy danego obiektu. Ostatnią czynnością do wykonania na tym etapie jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Czas oczekiwania na wydanie takiego pozwolenia to 65 dni od daty złożenia stosownego wniosku. 

Prefabrykacja elementów konstrukcji hali i przygotowanie fundamentów

Krok drugi obejmuje produkcję elementów konstrukcji hali stalowej, które następnie zostaną wykorzystane podczas montażu. Prefabrykacja poszczególnych części i modułów pozwala na lepszą optymalizację procesu budowy oraz skrócenie czasu realizacji inwestycji, co jest szczególnie ważne w przypadku obiektów komercyjnych. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Profix: Wszystkie komponenty potrzebne do złożenia hali, takie jak pokrycia dachowe, ramy stalowe konstrukcji głównej czy okładziny ścienne produkowane są w specjalnych fabrykach, a następnie transportowane na plac budowy. Prace budowlane w wyznaczonym przez inwestora miejscu rozpoczyna się od wylania fundamentów, których zadaniem jest zapewnienie stabilności hali oraz zabezpieczenie przed nierównomiernym osiadaniem budynku. 

Montaż i prace wykończeniowe 

Ostatni etap budowy hali stalowej to montaż elementów hali, czyli przytwierdzenie konstrukcji hali do fundamentów. W pierwszej kolejności stawia się główny szkielet, na który składają się m.in.: 

  • ramy główne, 
  • rygle dachowe,
  • słupy drugorzędne,
  • usztywnienia wiatrowe. 

Wymienione podzespoły łączy się ze sobą za pomocą śrub, a następnie montuje się zewnętrzną obudowę ścian oraz dachu. Czynności te wykonywane są za pomocą urządzeń dźwigowych. Po postawieniu konstrukcji hali stalowej można przejść do ostatniej części procesu budowy – prac wykończeniowych. Polegają one na wykonaniu wewnętrznych i zewnętrznych instalacji (grzewczych, wentylacyjnych, elektrycznych itp.), wylaniu posadzek i zagospodarowaniu otoczenia obiektu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz