Artykuł sponsorowany

Najważniejsze elementy automatyki do bram

Najważniejsze elementy automatyki do bram

Jeszcze do niedawna automatyczne bramy wjazdowe czy garażowe uchodziły za luksus, na który rzadko się decydowano. Jednak rozwój technologii i nieustanne dążenie człowieka do poprawy jakości życia sprawiły, że poszczególne elementy automatyki przemysłowej i domowej zaczęły się cieszyć coraz większym zainteresowaniem użytkowników, stopniowo zastępując starsze rozwiązania. Obecnie automatyka wjazdowa to już norma w nowoczesnym budownictwie. Coś, co wczoraj było luksusem, dzisiaj staje się standardem.

Jedną z największych zalet bram automatycznych jest bez wątpienia wysoki komfort ich użytkowania. Zdalne otwieranie czy zamykanie wjazdu, bez konieczności wysiadania z samochodu, to ogromna wygoda, a także oszczędność czasu. Automatyka bramowa to także większe bezpieczeństwo samego użytkownika oraz jego posesji. Bramy z napędem automatycznym znacznie trudniej jest otworzyć osobom nieupoważnionym dzięki specjalnym blokadom, w jakie są wyposażone. Te wszystkie atrybuty technologii automatycznych sprawiają, że na zautomatyzowanie swoich bram wjazdowych decyduje się coraz więcej użytkowników.

Dobór odpowiednich elementów do automatyki

Zakup nowej bramy wraz z automatycznym napędem to opcja najpewniejsza, gwarantująca prawidłowe działanie wszystkich elementów automatyki. Możliwy jest także, choć nie zawsze, odpowiedni dobór i instalacja automatyki do istniejącej już bramy, co może jednak okazać się zadaniem trudniejszym, wymagającym pomocy specjalistów.

Jak tłumaczy doradca klienta w firmie Motorline, oferującej m.in. nowoczesne zestawy napędów do bram: Jeżeli zdecydujemy się na zainstalowanie automatyki do używanej już bramy, najpierw trzeba sprawdzić, czy jej konstrukcja i stan techniczny pozwala na montaż systemu. Następnym krokiem jest właściwe dopasowanie poszczególnych elementów automatyki. To etap kluczowy, ponieważ od niego zależy jej prawidłowe działanie i bezpieczeństwo użytkowania. Podzespoły wchodzące w skład systemu muszą być ze sobą kompatybilne i odpowiednio dostosowane do rodzaju i parametrów danej bramy. Właściwe zestawienie wszystkich elementów automatyki pozwoli na bezproblemową pracę przez 15-20 lat.

Jakie są podstawowe elementy zestawu do automatyki bramowej?

W skład każdego systemu automatyki do bram wchodzą: napęd (siłowniki), centrala sterująca, elementy mechanizmu przenoszącego siłę ciągu z napędu na skrzydło bramy (wysięgniki, wały zakończone kołem obrotowym, listwy zębate, łańcuchy i paski), nadajniki bezprzewodowe oraz dodatkowe elementy zapewniające bezpieczeństwo pracy automatycznej bramy.

Siłowniki to serce każdego automatycznego systemu, odpowiedzialne za ruch bramy. Zasilane są prądem zmiennym 230 V lub stałym 24 V. Ich parametry dopasowuje się do wymiarów, ciężaru bramy, rodzaju wypełnienia oraz intensywności pracy, mierzonej w cyklach. Przy bramach skrzydłowych dopasowanie odpowiedniego siłownika będzie zadaniem trudniejszym, ponieważ automatyzacja bram skrzydłowych jest bardziej skomplikowana od przesuwnych, a oferta siłowników znacznie bardziej zróżnicowana. 

Pracą siłowników oraz pozostałych elementów automatyki kierujemy najczęściej za pomocą nadajnika radiowego, (ruch bramy możemy także inicjować przy użyciu klawiatury kodowej, czytnika linii papilarnych lub kart magnetycznych). Nadawany z pilota sygnał odbiera centrala sterująca z wbudowanym odbiornikiem radiowym, (sygnał jest kodowany przy użyciu zmiennych częstotliwości, co uniemożliwia jego skopiowanie i przejęcie przez inne urządzenia). Jest ona mózgiem odpowiedzialnym za prawidłowe działanie i stabilność całej automatyki. Zainstalowany w niej mikrokontroler pozwala na regulowanie siły napędu, zakresu działania spowolnienia na początku i końcu ruchu bramy, ustawiania różnych wariantów pracy. Po dołączeniu do centrali sterującej odpowiedniego modułu, system wjazdowy można połączyć z innymi elementami automatyki. Jedna centrala może nadzorować pracę automatycznej bramy wjazdowej i garażowej, oświetlenia na podjeździe, rolet okiennych czy systemu alarmowego.

Dodatkowe elementy automatyki zwiększające bezpieczeństwo bram wjazdowych

Nowoczesny system automatyki to także urządzenia zwiększające bezpieczeństwo automatycznych bram. Najczęściej stosowane są zestawy fotokomórek – nadajniki i odbiorniki podczerwieni, które montuje się parami wzdłuż światła wjazdu. Gdy linia podczerwonego światła pomiędzy nimi zostanie przerwana przez przeszkodę, fotokomórki zatrzymują ruch bramy, nie dopuszczając do kolizji z przejeżdżającym samochodem lub przechodzącą osobą. Uzupełnieniem systemu fotokomórek są listwy z czujnikami optycznymi, mocowane do krawędzi skrzydła, zalecane przede wszystkim w przypadku cięższych bram przesuwnych. W momencie zetknięcia się z przeszkodą, dzięki tzw. czułym krawędziom, centrala sterująca natychmiast zatrzymuje lub odwraca bieg bramy.

Warto także wyposażyć bramę wjazdową w lampę ostrzegawczą, zwłaszcza gdy pracuje ona przy wjeździe prowadzącym bezpośrednio z ruchliwej ulicy. Lampa świeci światłem ciągłym lub przerywanym, gdy porusza się skrzydło bramy, ostrzegając pobliskich użytkowników drogi o wyjeżdżającym z posesji pojeździe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz