Artykuł sponsorowany

Najważniejsze cechy gospodarstwa ekologicznego

Najważniejsze cechy gospodarstwa ekologicznego

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie gospodarstwa ekologicznego. Choć jest to wyzwanie, prowadzenie upraw ekologicznych niesie też wiele korzyści, ponieważ plony są wysoko cenione, a konsumenci dostrzegają potrzebę sięgania po ekologiczne płody rolne. Czym musi charakteryzować się gospodarstwo ekologiczne? Jakie normy powinno spełniać? Dowiedz się więcej i poznaj różnicę między gospodarstwem ekologicznym i konwencjonalnym.

Dobór materiału siewnego w gospodarstwach ekologicznych

Nie ma gospodarstwa ekologicznego bez nasion pochodzących z ekologicznej produkcji nasiennej. Materiał siewny wykorzystywany w gospodarstwie ekologicznym nie może być modyfikowany genetycznie. Zabronione są też chemiczne zaprawy nasienne. Używanie nasion modyfikowanych genetycznie lub nasiennych zapraw chemicznych przeczy idei gospodarstwa ekologicznego. 

Warto wiedzieć, że materiał siewny używany w gospodarstwach ekologicznych musi spełniać szereg wymagań ujętych w ustawie z dnia 9 listopada 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. z 2012 r. poz. 1512 z późn. zm.) oraz w rozporządzeniach ministerialnych, które ją doprecyzowują. Wymogi dotyczą jakości nasion, metod ich wytwarzania, a także obrotu nimi. 

Skąd brać nasiona do uprawy w gospodarstwie ekologicznym? Zapytaliśmy o to w Agencji Nasiennej:

Ponieważ obrót materiałem siewnym jest regulowany, istnieje rzetelne źródło informacji o tym, skąd nabywać nasiona wyprodukowane metodami ekologicznymi. Listę dostawców udostępnia Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie. Nie ma więc ryzyka, że osoba prowadząca gospodarstwo ekologiczne kupi zwykłe nasiona, sądząc, że zostały one wyprodukowane ekologicznie. 

Ochrona prawna odmian roślin w gospodarstwie ekologicznym

Osoby, które chcą się podjąć prowadzenia gospodarstwa ekologicznego, muszą mieć świadomość, że na ich codzienną pracę wpływ będą miały nie tylko szczególne restrykcje dotyczące ekologiczności upraw, ale też wszystkie te prawa, które obejmują konwencjonalne rolnictwo. Dotyczy to także wyłącznego prawa do odmian. W praktyce oznacza to, że ekologiczny materiał siewny odmian chronionych może być produkowany wyłącznie na mocy licencji udzielonej producentowi nasion przez hodowcę – właściciela odmiany za ustaloną opłatą. Bez takiej licencji producent materiału siewnego, zarówno konwencjonalnego, jak i ekologicznego, nie może też swobodnie magazynować ani wprowadzać do obrotu wyprodukowanych przez siebie nasion odmiany objętej wyłącznym prawem. Mimo że nasiona powstają naturalnie w toku uprawy, odmiana jest objęta prawem własności intelektualnej i należy do hodowcy, stąd jej użycie jest regulowane odpowiednimi przepisami.

Gospodarstwu ekologicznemu przysługuje przywilej tzw. odstępstwa rolnego, czyli prawo do siewu materiału ze zbiorów, o ile rolnik przekaże na rzecz hodowcy nasion 50% opłaty licencyjnej za każdy kilogram nasion użytych do siewu. Wówczas sianie materiału pozyskanego z plonów odmiany chronionej nie wymaga pisemnej zgody hodowcy. Przywilej ten przysługuje także gospodarstwom konwencjonalnym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz