Artykuł sponsorowany

Najczęstsze choroby wieku dziecięcego

Najczęstsze choroby wieku dziecięcego

Dla wieku dziecięcego typowe są przede wszystkim choroby zakaźne. Układ odpornościowy maluchów nie jest bowiem jeszcze dojrzały. Dlatego walka z każdym zagrożeniem jest dla niego dużym wyzwaniem. Kilkadziesiąt lat temu choroby wieku dziecięcego prowadziły do wielu groźnych powikłań, a niekiedy i do śmierci. Dzisiaj za sprawą szczepień, dzieci są o wiele bardziej odporne.

Odra i ospa

Krążą dziś różne opinie na temat szczepionek, jednak wszelkie teorie spiskowe należy włożyć między bajki – mówi nam dr Artur Luty, pediatra z Lublina. I rzeczywiście warto zaszczepić swoje dzieci, jeżeli chcemy uniknąć wielu groźnych dla nich chorób, na przykład odry. Odra objawia się podobnie jak zwykłe przeziębienie – gorączką, kaszlem i katarem. Oczy są przekrwione, a na policzkach od strony wewnętrznej pojawiają się białe grudki. Dopiero po kilku dniach na skórze dziecka zauważyć można wysypkę. Plamki widać przede wszystkim na twarzy i za uszami, a następnie na całym ciele. Wirusową chorobą zakaźną jest też ospa. Jej typowym objawem są pęcherzyki na twarzy i tułowiu dziecka. Początkowo wyglądają one jak zwykłe pryszcze, ale po pęknięciu w ich miejscu pojawiają się swędzące strupki. Po ich zdrapaniu na skórze pozostać mogą brzydkie blizny. U małych dzieci ospa ma na szczęście dość łagodny przebieg.

Różyczka

Różyczka jest kolejną chorobą typową dla wieku dziecięcego, która objawia się przede wszystkim wysypką. Ma ona postać niewielkich, różowych grudek, które obejmują całe ciało dziecka. Zaobserwować można ponadto powiększenie węzłów chłonnych i śledziony. Różyczka najczęściej trwa około 5-7 dni. Chorobie towarzyszy niewysoka gorączka, a maluch czuje się w miarę dobrze. Świnka natomiast jest wirusową chorobą zakaźną gruczołów ślinowych. Objawia się ich powiększeniem, które przerodzić się może w obrzęk całej dolnej części twarzy. Dodatkowo dziecko uskarża się na ból gardła i okolic ucha, który szczególnie dokuczliwy jest podczas przełykania.

Świnka

W 2-3 dniu świnki często pojawia się gorączka. Obrzęk znika 7-10 dnia choroby. Warto pamiętać o tym, że ta choroba wieku dziecięcego jest szczególnie groźna, bo powodować może powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych. W przypadku chłopców grozi nawet bezpłodnością. Co ciekawe, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, na początku XX wieku za choroby typowe dla wieku dziecięcego uznawano ponadto szkarlatynę, krztusiec, dyfteryt oraz polio. Wprawdzie nie są one wirusowymi chorobami zakaźnymi, bo wywołują je bakterie, ale były to choroby bardzo niebezpieczne dla małych dzieci. Pod tym względem równały się z odrą, ospą wietrzną czy świnką.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz