Artykuł sponsorowany

Nadciśnienie tętnicze i sposoby leczenia

Nadciśnienie tętnicze i sposoby leczenia

Nadciśnienie tętnicze to współcześnie bardzo duży problem. Dolegliwość dotyka wielu osób. Jednakże znaczna część populacji nie zdaje sobie sprawy z tego, że jednostka chorobowa jest w jej życiu w ogóle obecna. Dlatego też nieświadomie nie podejmuje żadnego leczenia, doprowadzając tym samym do pogłębiania się schorzenia. Niektóre osoby popełniają również taki błąd, że przyjmują preparaty lecznicze nieregularnie. Jakie są sposoby leczenia choroby?

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie pojawiają się wówczas objawy?

Nadciśnienie tętnicze to bardzo częste schorzenie układu krążenia, którego podstawowym symptomem jest stałe bądź podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Wskazane przewyższa wówczas wartość prawidłową, która określona jest na poziomie 14/90 mmHg. Nadciśnienie najczęściej dotyczy ludzi w przedziale wiekowym pomiędzy 35 a 60 rokiem życia. Bardzo często nie prezentuje znacznych objawów - zauważa Weronika Beszter, kardiolog prowadzący prywatny gabinet lekarski. Pod jej wpływem jest blisko 20 procent populacji. Jednakże pewne symptomy powinny zwrócić szczególną uwagę, a mianowicie łatwe męczenie się, nieprawidłowy sen, czy zawroty głowy. Często pojawia się również krwawienie z nosa. Ludzie narzekają również na pogorszenie wzroku.

Do czego może doprowadzić nadciśnienie tętnicze?

Nieleczona choroba może przynieść poważne konsekwencje. Nadciśnienie tętnicze najczęściej prowadzi do niewydolności nerek, przerostu lewej komory. Co więcej, jednostka chorobowa może przyczynić się do uszkodzenia siatkówki oka, przyspieszyć rozwój zmian miażdżycowych, a nawet udaru mózgu.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Działania związane z leczeniem nadciśnienia tętniczego możemy podzielić na farmakologiczne, a ponadto niefarmakologiczne. Do pierwszej kategorii zalicza się beta blokery, inhibitory konwertazy, blokery receptora angiotensynowego oraz diuretyki. Podkreślić należy, że w większości przypadku leczenie preparatami farmakologicznymi daje pożądane wyniki. Trzeba także przeprowadzać kontrolę ciśnienia tętniczego. Ważnym elementem jest także wykonywanie badań nerek, czyli stężenia potasu, sodu, kreatyniny, sprawdzać poziom całkowitego cholesterolu.

Metody niefarmakologiczne to rzucenie palenia papierosów, ograniczenie spożywania napojów alkoholowych. Ważne jest także podjęcie działań zmierzających do redukcji masy ciała. Doskonałą metodą leczniczą jest aktywność fizyczna, rezygnacja z soli kuchennej, urozmaicenie menu i dodawanie bogatych w witaminy warzyw oraz owoców. Ważne jest włączenie do codziennego menu ryb i owoców morza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz