Artykuł sponsorowany

Na ratunek kostce brukowej - renowacje i naprawy nawierzchni brukowych

Na ratunek kostce brukowej - renowacje i naprawy nawierzchni brukowych

Kostka brukowa to wyjątkowo trwały i uniwersalny materiał, który od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród ogromnej rzeszy właścicieli, zarówno mniejszych domków jednorodzinnych, jak i ogromnych posesji. Wynika to z faktu, że różnego rodzaju podjazdy, alejki czy chodniki z kostki brukowej, stanowią niezwykle dekoracyjny element każdego podwórka, ogrodu lub działki, który jednocześnie zapewnia komfort ich użytkowania. Oczywiście, podobnie jak w przypadku wielu innych materiałów, tak i w przypadku nawierzchni brukowych, intensywność ich eksploatacji lub warunki atmosferyczne, sprawiają że niekiedy wymagają one przeprowadzenia prac renowacyjnych bądź też napraw czy remontów.

Przywróć nawierzchni dawny blask

Kostka brukowa to produkt o wielu obliczach, zarówno pod względem przeznaczenia, kształtów, jak i samego składu. Nie da się jednak ukryć, że jest to materiał charakteryzujący sią bardzo wysoką trwałością. Niemniej jednak wieloletnie użytkowanie, zmienne warunki pogodowe, a niekiedy także układanie kostki brukowej przeprowadzone w nieodpowiedni sposób, mogą spowodować ścieranie, płowienie, bądź też różnego rodzaju uszkodzenia lub nawet zapadanie się nawierzchni brukowej. Warto przy tym pamiętać, że wymiana całej kostki to ostateczność, zaś gdy jedynie sam wygląd naszego podjazdu, chodnika lub alejek ogrodowych, wykonanych z tego materiału, staje się nieestetyczny warto zdecydować na działania renowacyjne. Prace tego typu obejmują kilka podstawowych etapów:

  • oczyszczenie powierzchni – a co za tym idzie dobrze jest zacząć od zamiecenia oraz solidnego spłukania kostki, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej, strumieniem wody z detergentem, co pozwoli nam przygotować podłoże, a jednocześnie uwidoczni specyfikę istniejących zanieczyszczeń lub stopień wyblaknięcia kolorów,
  • usunięcie mchów, chwastów i porostów – czynność tą można wykonywać mechanicznie, za pomocą odpowiednich narzędzi lub zastosować środki chwastobójcze. Doskonałym rozwiązaniem jest również usunięcie starej piaskowej zasypki i zastosowanie w jej miejsce syntetycznej zaprawy fugowej, która uniemożliwi rozwój chwastów,
  • prace renowacyjne – które mogą przyjąć różnoraką formę. Wynika to z faktu, że niekiedy już samo umycie sprawi, że nasz nawierzchnia odzyska swój dawny blask. Niemniej jednak zazwyczaj niezbędne jest zastosowanie specjalistycznej chemii, która usuwa z nawierzchni niepożądane substancje. W przypadku wyblaknięcia kostki możemy zdecydować się również na zastosowanie tzw. renowatorów, które przywrócą jej naturalny kolor, zabezpieczając jednocześnie przed blaknięciem czy zabrudzeniami, ograniczając wchłanianie i szkodliwe oddziaływanie soli. Niestety niekiedy okazuje się, że uporczywych pozostałości, np. po zachlapaniu farbami, tynkami lub innymi materiałami wykończeniowymi, nie da usunąć się inaczej jak tylko poprzez czyszczenia nawierzchni piaskowaniem lub zeszlifowaniem jej przy użyciu specjalnych tarcz,
  • impregnowanie – które można stosować zarówno na kostkę nową, dopiero co położoną, jak również na starą, poddaną wcześniej gruntownemu czyszczeniu.

A co w przypadku poważniejszych napraw i remontów

Niedostateczne utwardzenie podłoża, źle wykonana podbudowa lub woda podmywająca warstwę nośną to tylko kilka podstawowych przyczyn, które skutkować mogą zapadaniem się kostki brukowej, wybrzuszeniami nawierzchni oraz uszkodzeniami poszczególnych kostek. W takim przypadku niezbędne jest wezwanie specjalistów, takich jak firma Dróg-Pol Piotr Panek, którzy wykonają remont nawierzchni z kostki brukowej. Zazwyczaj prace remontowe dotyczące nawierzchni brukowej obejmują tylko tę część powierzchni podjazdu lub chodnika, która została uszkodzona, nie zaś całości nawierzchni. Dlatego też przed przystąpieniem do napraw należy określić wielkość powierzchni kwalifikującej się do poprawienia, a następnie wyciągnąć z tego fragmentu kostkę oraz ją oczyścić. Bardzo często trzeba również usunąć podsypkę. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu podbudowy, a niekiedy także podłoża gruntowego oraz pozbycie się ewentualnych problemów i nieprawidłowości. Gdy podbudowa jest stabilna, można wykonać nową podsypkę (zazwyczaj z drobnoziarnistego piasku lub grysu, bądź drobnego żwirku), na której można układać nawierzchnię ze zdemontowanej wcześniej kostki, o ile nie jest ona uszkodzona.

Zadbana kostka brukowa, poddawana naprawom lub zabiegom renowacyjnym potrafi odmienić sposób postrzegania naszej posesji oraz komfort użytkowania podjazdów, chodników bądź też alejek, bez potrzeby realizowania kosztowniejszych prac związanych z kompleksową wymianą nawierzchni brukowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz