Artykuł sponsorowany

Na jakich pastwiskach wykorzystuje się życicę trwałą?

Na jakich pastwiskach wykorzystuje się życicę trwałą?

Życica trwała jest trawą, która bardzo dobrze nadaje się na pastwiska, ponieważ wykorzystuje do wzrostu azot zawarty w odchodach zwierząt. Szczególnie sprawdza się na łąkach, na których wypasane są owce, ale jest wykorzystywana również na pastwiskach dla koni, drobiu, kóz i bydła. Charakteryzuje się łatwością w zrywaniu liści i smakiem, który jest lubiany przez zwierzęta.  

Życica trwała – charakterystyka

Jest to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. W Polsce rośnie dziko, ale jest także wykorzystywana jako roślina uprawna. Ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, tworzący zbitą darń. Jest to gatunek, który bardzo szybko wschodzi po siewie i szybko odrasta po skoszeniu lub spasaniu przez zwierzęta. Specjalista z Małopolskiej Hodowli Roślin podkreśla, że życica trwała jest dominantem. Oznacza to, że charakteryzuje się silną konkurencyjnością w stosunku do innych roślin. Jest gatunkiem wrażliwym na skrajne warunki – może wymarzać w zimie lub schnąć podczas dużych upałów.

Zastosowanie życicy trwałej

Życica trwała ze względu na swoje walory smakowe jest bardzo lubiana przez zwierzęta, dlatego sieje się ją na pastwiskach i łąkach. Jest rośliną, którą chętnie wybierają owce, konie, bydło, a nawet drób. Przyczynia się do tego także łatwość w obrywaniu liści. Zaletą stosowania tego gatunku trawy na pastwiskach jest to, że bardzo dobrze wykorzystuje azot obecny w odchodach zwierząt.

Ze względu na atrakcyjny wygląd, a w szczególności błyszczące od spodu, intensywnie zielone liście, jest też chętnie stosowana na trawniki. Rośnie szybko i łatwo odrasta po koszeniu. Nie należy jednak doprowadzać do przerostu ździebeł, ponieważ jest to gatunek światłolubny. Trawniki z życicy trwałej można nawozić preparatami azotowymi. Trawa szybko reaguje na taki sposób odżywiania.

Pastwiska

Życica trwała jest cenioną rośliną pastewną. Sprawdza się na różnego typu pastwiskach, jednak szczególnie chętnie jest stosowana na łąkach do wypasu owiec nawożonych przez koszarowanie.

Koszarowanie jest przetrzymywaniem owiec na noc i podczas doju w zagrodach na pastwiskach, zwanych koszarami. Jest rekomendowana także dla innych zwierząt, takich jak kozy, bydło czy drób. Życica trwała nadaje się do wytwarzania siana, suszu i kiszonek. Jest bardzo dobrze strawna i lubiana przez zwierzęta.

Życica trwała jako odmiana pastewna jest ceniona ze względu na dużą zawartość cukrów rozpuszczalnych w wodzie, wysoką strawnością oraz wysokim plonem energii paszy. Charakteryzuje się także wysokim poziomem białka. Warto wiec po nią sięgnąć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz