Artykuł sponsorowany

Na czym polegają testy alergiczne?

Na czym polegają testy alergiczne?
Testy alergiczne stanowią źródło cennych informacji o stanie zdrowia danej osoby. Pojawienie się takich symptomów jak wysypka, bóle w obrębie brzucha po zjedzeniu posiłku, nadmierne kichanie, wodnisty nieżyt nosa, często skłania lekarzy do wydania skierowania na tego typu testy, które mają na celu wykrycie przyczyny niepokojących objawów. Na czym dokładnie polegają testy alergiczne? Jakie wyróżniamy ich rodzaje i jak przebiega każdy z nich? Dowiedz się w artykule.

Testy alergiczne — metoda punktowa

Do najczęstszych sposobów na wykonywanie testów alergicznych należą testy skórne, które dzielą się na testy punktowe, płatkowe i śródskórne. Jak przebiegają takie badania? Podczas testów punktowych aplikuje się kroplę roztworu z alergenem na nakłutą skórę na przedramieniu lub plecach. Chodzi o to, by doszło do bezpośredniego kontaktu skóry właściwej z alergenem. Na skórze umieszcza się także roztwór soli fizjologicznej w ramach kontroli ujemnej oraz histaminy — w charakterze kontroli dodatniej. Histamina jest substancją odpowiedzialną za pojawianie się objawów alergii na skutek odpowiedzi układu immunologicznego. Zmiany skórne po zaaplikowani alergenu są więc podobne do miejsca, w którym wykonano próbę dodatnią. Wyniki testów są gotowe do odczytania po 15-20 minutach i dokonuje się tego, bazując na mierzeniu średnicy bąbla i rumienia.

Testy alergiczne — metoda śródskórna i płatkowa

Jeśli chodzi o testy śródskórne, to w tym przypadku wstrzykuje się roztwór zawierający alergen pod skórę za pomocą wyjątkowo cienkiej igły. Ten rodzaj testu przeprowadza się w sytuacjach, gdy testy punktowe dają ujemny wynik przy symptomach sugerujących alergię na dany alergen. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż stężenia alergenów w roztworach do testów śródskórnych są znacznie niższe niż ma to miejsce w punktowych testach skórnych. Kolejny typ testów alergicznych to testy płatkowe, które stosuje się w rozpoznawaniu kontaktowego zapalenia skóry, ponieważ kontakt skóry z alergenem daje typowy odczyn. Jak przebiega to badanie? Otóż, najpierw nasącza się alergenem specjalne krążki bibułowe, które następnie kładzie się na plecach we właściwym rozmieszczeniu na 48-72 godzin, po czym po upływie tego czasu można odczytać wyniki.

Jeśli są Państwo zdecydowani na poddanie się testom alergicznym, to polecamy zgłosić się do sprawdzonej placówki takiej jak Specjalistyczna Praktyka Lekarska Barbara Musiałowicz Chełmińska, która specjalizuje się w alergologii, oferując kompleksowe i rzetelne wykonanie usług.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz