Artykuł sponsorowany

Na czym polegają szkolenia ppoż prowadzone przez Łukasza Mitkowskiego?

Na czym polegają szkolenia ppoż prowadzone przez Łukasza Mitkowskiego?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest organizowanie szkoleń ppoż. Dlatego, że pracownicy muszą znać aktualne przepisy przeciwpożarowe. Ważne jest też to, by zapoznali się z instrukcją bezpieczeństwa obowiązującą w danej firmie. Przedsiębiorcy nie muszą samodzielnie prowadzić wykładów. Tym zajmują się zewnętrzni specjaliści oferujący usługi BHP i przeciwpożarowe. Jakie zatem zagadnienia obejmują zajęcia prowadzone przez Łukasza Mitkowskiego?

Trzy rodzaje szkoleń ppoż

Każda firma, niezależnie od profilu działalności, musi przestrzegać przepisów ppoż. Od tego zależy bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Dokumentem regulującym tę kwestię jest Ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku. To ona zobowiązuje pracodawców do zapoznania pracowników z aktualnymi przepisami pożarowymi oraz instrukcją bezpieczeństwa. Nie wskazuje jednak, że to akurat przedsiębiorca musi prowadzić zajęcia. Dlatego tak popularne są zewnętrzne usługi BHP i ppoż. Instruktorzy oferują trzy rodzaje szkoleń z ochrony przeciwpożarowej. Nowi pracownicy przechodzą przeszkolenia wstępne a osoby pracujące dłużej wersje podstawowe. Do tego dochodzą kursy specjalistyczne dla wyznaczonych pracowników.

Wykłady i zajęcia praktyczne

Ustawa wspomniana powyżej nie określa gdzie ma odbyć się szkolenie ppoż. Nie wskazuje też, że poza wykładem należy przeprowadzić zajęcia praktyczne. Mimo tego instruktorzy przeprowadzają obie formy zajęć przeważnie w siedzibie firmy. Co wchodzi w ich zakres? Wstępne szkolenie ppoż ma na celu zapoznanie pracownika z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego i najważniejszymi przepisami. Musi je przejść w maksymalnie pół roku od zatrudnienia w firmie. Wielu przedsiębiorców decyduje się na połączenie instruktażu ppoż ze szkoleniem BHP. Czym zatem charakteryzuje się kurs podstawowy? Stanowi rozszerzenie wersji wstępnej. Opisuje obowiązki pracowników w zakresie ochrony ppoż i przybliża potencjalne zagrożenia pożarowe występujące w firmie.

Podczas szkolenia podstawowego osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie zapoznają się z rozmieszczeniem i obsługą sprzętu gaśniczego. Rozszerzony instruktaż obejmuje też następujące elementy:

  • zapoznanie się z drogami ewakuacyjnymi,
  • poznanie zasad postępowania w razie pożaru,
  • wyjaśnienie jak rozprzestrzeniają się pożary i co może do nich doprowadzić.

Szkolenia specjalistyczne w rozmowie z nami opisuje Łukasz Mitkowski oferujący kompleksowe usługi z zakresu BHP oraz ppoż. Zgodnie z jego słowami kursy specjalistyczne są przeznaczone dla pracowników mających stały kontakt z materiałami łatwopalnymi. Jak również dla osób zabezpieczających miejsca narażone na pożar i samodzielnie prowadzących szkolenia. Do tej grupy należą też przedsiębiorcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz