Artykuł sponsorowany

Na czym polegają rozmazy BAC?

Na czym polegają rozmazy BAC?
BAC, czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, pozwala pobrać materiał komórkowy do badań diagnostycznych. Metoda ta pozwala precyzyjnie określić rodzaj komórek tworzących zmiany w obrębie poszczególnych narządów bez znacznej ingerencji w ciało pacjenta. Jak pobiera się rozmazy BAC i co można wykryć tą metodą? Co pacjent powinien o niej wiedzieć? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.

Kiedy lekarz może zlecić wykonanie rozmazu BAC?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to badanie, które pozwala określić charakter już wykrytej zmiany. Najczęściej lekarz kieruje pacjenta na BAC w sytuacji, kiedy podczas diagnostyki obrazowej albo w badaniu palpacyjnym wykryta zostanie zmiana, np. guz jakiegoś narządu. Ponieważ wstępne badania ujawniają jedynie jej obecność, ale nie dostarczają informacji o typie i budowie, konieczne jest pobranie materiału komórkowego.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pozwala na dokładne rozpoznanie nowotworu lub wykluczenie takiego podejrzenia. Dotyczy to szczególnie:

  • tarczycy,
  • piersi,
  • ślinianek,
  • węzłów chłonnych,
  • wątroby,
  • trzustki,
  • śledziony.

Jak wykonuje się rozmaz BAC?

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa polega na nakłuciu zmienionej tkanki bardzo cienką igłą. Jej średnica nie przekracza 0,6 mm. Po wprowadzeniu igły lekarz używa strzykawki, aby pobrać odrobinę komórek do badań – wyjaśnia specjalista z Gabinetu Lekarskiej Diagnostyki Mikroskopowej Histamed.

Zabieg nie zalicza się do bolesnych, choć może wywoływać dyskomfort. Nie trwa dłużej niż pobranie krwi. Nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Mimo tego, że badaniu nie powinien towarzyszyć znaczny ból, możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego, aby zwiększyć komfort pacjenta.

Po pobraniu materiał trafia do laboratorium, gdzie poddawany jest ocenie przez patomorfologa. Określa on charakter komórek. Na tej postawie wiadomo, z jaką zmianą mamy do czynienia i jakie kroki należy podjąć w leczeniu.

Rozmazy BAC – jakie jest ryzyko?

Rozmazy BAC są cenioną metodą diagnostyczną, ponieważ dają precyzyjne informacje, a jednocześnie nie stwarzają dużego zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Do możliwych powikłań zalicza się powstanie krwiaka w miejscu nakłucia, niekiedy też może pojawić się ból. To, czy dolegliwości się pojawią, zależy od miejsca pobrania materiału i indywidualnych cech pacjenta.

Niekiedy mimo poprawnie wykonanej biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej może się okazać, że nie udało się pobrać materiału (mówimy wtedy o tzw. rozmazie bezkomórkowym) lub jego ilość nie wystarcza do badań. Wówczas zabieg należy powtórzyć.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz