Artykuł sponsorowany

Na czym polegają naprawy tokarek?

Na czym polegają naprawy tokarek?

Obróbka skrawaniem zapewnia sporo możliwości przy przygotowywaniu detali głównie z metalu, ale też z innych materiałów. Jedną z najczęściej wykorzystywanych w tym procesie maszyn jest niewątpliwie tokarka. Jej budowa jest skomplikowana, co umożliwia pełną automatyzację pracy oraz wysoką precyzję działania. W jaki sposób wykonuje się naprawy tokarek i kiedy jest to niezbędne?

Jakie są najczęstsze przyczyn awarii tokarek?

Maszyny określane jako obrabiarki narażone są intensywną eksploatację. Tym samym wiele ich komponentów szybko się zużywa, co bez odpowiedniego serwisu doprowadza do problematycznych usterek. To właśnie wypracowanie poszczególnych elementów tokarek stanowi najczęstszą przyczynę ich awarii. W takiej sytuacji nie jest możliwe przeprowadzenie regeneracji konkretnej części – należy wymienić ją na nową. Do powodów, dla których obrabiarka nie chce pracować, zaliczają się też uszkodzenia układów elektrycznych w maszynach sterowanych numerycznie.

Spadek wydajności czy nawet brak możliwości korzystania z tokarki może wynikać np. z usterki hydrauliki. Nieszczelność prowadząca do wycieku płynu utrudnia działanie obrabiarki. W takiej sytuacji także niezbędne jest wykonanie naprawy tokarki. Serwis powinien obejmować wykorzystanie części zamiennych wysokiej jakości. To właśnie ich trwałość zagwarantuje długi okres bezawaryjnej eksploatacji maszyny. Jakie konkretnie podzespoły najczęściej wymienia się w toku wspomnianych napraw obrabiarek do toczenia CNC?

Co w tokarce zużywa się najszybciej?

Kluczowymi elementami każdej tokarki są koła i przekładnie zębate. Ze względu na ich budowę i charakterystykę użytkowania przy obrabianiu metali lub innych materiałów, podzespoły te zużywają się stosunkowo szybko. Firma Tech-Mig dysponuje wieloma częściami zamiennymi do tokarek oraz innych maszyn sterowanych numerycznie, a także elektronarzędzi. W przypadku komponentów do obrabiarek wykorzystywanych przy toczeniu CNC najszybszym wypracowaniem wyróżniają się również łożyska. W celu pozbycia się kłopotliwych luzów należy wymienić tego typu elementy na nowe.

Problematyczne w eksploatacji okazują się nierzadko też uchwyty tokarskie. Kontrolować trzeba także stan niewielkich części wspomnianych obrabiarek. Mowa o śrubach, nakrętkach czy wrzecionach. Do szybko zużywających się podzespołów tokarek należą tuleje. W toku pracy ich powierzchnia ulega wypracowaniu, co z kolei przekłada się na utratę pierwotnych parametrów. Naprawy tokarek polegają m.in. na wymianie takich komponentów, dzięki czemu obrabiarkę można w dalszym ciągu wykorzystywać do intensywnej eksploatacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz