Artykuł sponsorowany

Na czym polega zobowiązanie alimentacyjne? Kancelaria Adwokacka Marta Trela

Na czym polega zobowiązanie alimentacyjne? Kancelaria Adwokacka Marta Trela

Zobowiązanie alimentacyjne to jedno z najważniejszych zagadnień w prawie rodzinnym. Polega ono na obowiązku zapewnienia przez jedną osobę środków utrzymania dla drugiej, najczęściej w celu zabezpieczenia potrzeb dziecka. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który wesprze nas m.in. w ustaleniu wysokości alimentów oraz w przypadku konieczności ich egzekucji.

Kiedy przyznawane są świadczenia alimentacyjne?

Świadczenie alimentacyjne w Polsce może być przyznawane w sytuacji, gdy osoba uprawniona do alimentów (np. dziecko) nie jest w stanie utrzymać się z własnych środków. W zależności od sytuacji, świadczenie alimentacyjne może zostać przyznane na rzecz dziecka, małżonka, rodziców lub innych członków rodziny. W przypadku dziecka, świadczenie alimentacyjne może być przyznane przez sąd na wniosek rodzica, opiekuna prawnego lub samego dziecka. Wysokość alimentów zależy od potrzeb potomka oraz sytuacji finansowej osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

Świadczenie alimentacyjne może zostać przyznane także na rzecz byłego partnera, na wniosek jednego z małżonków w przypadku rozwodu, separacji lub unieważnienia małżeństwa. Wysokość alimentów zależy od sytuacji finansowej małżonków i potrzeb uprawnionego małżonka. Alimenty mogą być również płacone przez dzieci na rzecz rodziców. Takie świadczenie alimentacyjne może być przyznane w sytuacji, gdy ojciec lub matka nie jest w stanie utrzymać się z własnych środków, a osoba zobowiązana do płacenia alimentów posiada wystarczające środki finansowe.

Pomoc prawna przy ustalaniu zobowiązań alimentacyjnych

Konieczność płacenia co miesiąc określonej kwoty pieniężnej na dzieci, byłego partnera lub rodziców jest dla wielu osób znacznym obciążeniem finansowym. Niejednokrotnie w toku postępowania zdarza się, że dochodzi do zawyżenia wysokości takich świadczeń. Pomoc prawna adwokata polega m.in. na znalezieniu rozwiązań pozwalających na zmniejszenie lub umorzenie obowiązku alimentacyjnego. Porady prawne w ty zakresie oferuje Kancelaria Adwokacka Marta Trela z Kielc.

Adwokat może pomóc w ustaleniu zobowiązań alimentacyjnych w przypadku, gdy rodzice dziecka nie są w stanie porozumieć się w kwestii wysokości alimentów lub w sytuacji, gdy jedno z rodziców nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego. Niewątpliwie istotną rolę w tego typu sporach odgrywa mediacja, którą może przeprowadzić również prawnik. Jego wsparcie jest również pomocne w egzekucji świadczeń alimentacyjnych w przypadku niewypłacalności dłużnika oraz w rozprawach o ustalenie wysokości świadczeń alimentacyjnych – w tym np. ich podwyższeniu. Odpowiednio przedstawiona argumentacja w sądzie pozwala uniknąć sytuacji, w której jedna ze stron poniosłaby znaczną szkodę.

Opracowanie:
Kielce, Warszawska 10 lok. 1
tel. 608 529 512
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz