Artykuł sponsorowany

Na czym polega złomowanie pojazdów?

Na czym polega złomowanie pojazdów?

Uszkodzenia związane np. z wypadkiem są w przypadku pojazdów często na tyle rozległe, że samochody czy motocykle nie nadają się do dalszej eksploatacji na drogach publicznych. W takiej sytuacji najczęściej konieczne jest ich złomowanie. Choć wielu właścicielom trudno jest pogodzić się z ostatecznym zniszczeniem należącego do nich pojazdu, to taki sposób ma wiele zalet. Jakich dokładnie?

Kiedy trzeba zezłomować pojazd?

Kasacja samochodu to ostateczność, a podjęcie decyzji o takim działaniu podyktowane jest najczęściej znacznymi uszkodzeniami pojazdu. Te mogą powstać w wyniku kolizji. Auta czy motocykle powypadkowe, których naprawa jest nieopłacalna (jej koszt przewyższa wartość pojazdu), trzeba zezłomować. Nierzadko problemem okazuje się też awaria konkretnych podzespołów – głównie silnika. Również i w takiej sytuacji koszt wymiany części może być zbyt wysoki, dlatego lepszym wyborem będzie kasacja.

Jeśli jesteśmy właścicielami pojazdu, którym nie poruszamy się już po drogach publicznych, a jego sprzedaż jest bardzo trudna, także powinniśmy zastanowić się nad zezłomowaniem auta czy motocykla. Jest to jedyna legalna możliwość jego usunięcia. Kasacja pojazdów wiąże się z tego powodu z koniecznością dopełnienia kilku istotnych formalności. Cały proces musi być dokładnie udokumentowany, a właściciel musi przedstawić w punkcie złomowania m.in. dowód rejestracyjny. Co jeszcze jest potrzebne przy kasacji i jak dokładnie ona wygląda?

W jaki sposób wykonywane jest złomowanie pojazdów?

Pierwszym etapem prowadzącym do zezłomowania naszego samochodu jest dostarczenie go do punktu świadczącego takie usługi. Jednym z takich miejsc jest Złomex – miejsce, gdzie demontaż pojazdów odbywa się w sposób legalny. Sprawdzany jest dowód tożsamości właściciela i dokumenty samego auta czy np. motocykla. Jeśli formalności przebiegną prawidłowo, pracownik stacji zajmującej się kasacją wystawi specjalne pokwitowanie poświadczające przekazanie danego pojazdu do zniszczenia i jednocześnie recyklingu.

Następnie w takim punkcie przeprowadza się samo złomowanie – odzyskuje się części, które są sprawne i mogą być wykorzystane w innych pojazdach. Ich nadwozie najczęściej jest prasowane, co pozwala na łatwiejsze transportowanie go do miejsc zajmujących się powtórnym przetwarzaniem złomu. Właściciel pojazdu musi natomiast w tym czasie zająć się jego wyrejestrowaniem. W tym celu trzeba udać się do miejscowego wydziału komunikacji, a także skontaktować się z ubezpieczycielem. Dopełnienie wszystkich formalności pozwala zakończyć proces kasacji i tym samym legalnego pozbycia się samochodu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz