Artykuł sponsorowany

Na czym polega wytwarzanie kruszyw z produktów odpadowych?

Na czym polega wytwarzanie kruszyw z produktów odpadowych?

Normy wskazują na trzy rodzaje kruszyw: naturalne, sztuczne lub z recyklingu. Każde z nich powstaje w inny sposób. W tym artykule zgłębimy temat wytwarzania kruszyw z recyklingu (produktów odpadowych) – omówimy dokładniej powyższy podział kruszyw i surowców do ich produkcji oraz przepisy, jakie muszą spełniać, aby nie stwarzały zagrożenia dla środowiska. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje kruszyw

Kruszywa naturalne (m.in. żwir, piach) wytwarza się z surowców naturalnych, czyli złóż naturalnych kopalin, poprzez ich mechaniczną obróbkę. Kruszywa sztuczne (np. żużel wielkopiecowy i konwerterowy) są pochodzenia mineralnego. Powstają w czasie procesów przemysłowych, które obejmują modyfikację termiczną lub inną. Kruszywa z recyklingu, czyli z produktów odpadowych, powstają natomiast w wyniku przeróbki nieorganicznego materiału zastosowanego poprzednio w budownictwie. Są to zazwyczaj pozostałości po przebudowach dróg, remontach, rozbiórkach i wyburzeniach, czyli takie materiały, jak: beton, asfalt, cegły, żużel paleniskowy czy odpady ceramiczne.

Gdzie odbywa się przeróbka produktów odpadowych na kruszywa?

Przeróbka odbywa się w miejscu pozyskania owych materiałów, np. na placu budowy, lub w specjalnie przygotowanych ośrodkach utylizacji. Pierwszy sposób jest jednak bardziej korzystny ze względów ekonomicznych, ponieważ dzięki niemu można ominąć koszty oraz czas transportu, a uzyskane w ten sposób kruszywo wykorzystać w pracach remontowych.

Gdzie znajdują zastosowanie kruszywa z produktów odpadowych?

Kruszywa alternatywne – taką nazwę noszą kruszywa sztuczne oraz kruszywa z produktów odpadowych, które mogą udanie zastąpić kruszywa naturalne. Są one niejednorodne, ale to tylko ich zaleta – dzięki temu wykorzystuje się je w budownictwie drogowym oraz ogólnym. Ich cena jest niższa w porównaniu do kruszyw naturalnych, aczkolwiek posiadają podobne właściwości fizykochemiczne. W dodatku charakteryzują się mniejszą gęstością – tona kruszywa z produktów odpadowych może być większa objętościowo nawet o połowę od tony kruszywa naturalnego.

Jednym z największych producentów kruszyw sztucznych w Polsce jest firma EkoProd Sp. z o.o., która jest obecna już ponad 20 lat. Przez ten czas ludzie tworzący firmę koncentrowali się na jakości oferowanych produktów, a sukces zawdzięczają rozpoznaniu indywidualnych potrzeb klientów i konsekwencji w dążeniu do celu. Oprócz produkcji kruszyw EkoProd zajmuje się również pełną logistyką dostaw.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz