Artykuł sponsorowany

Na czym polega wulkanizacja opon?

Na czym polega wulkanizacja opon?

Zacznijmy od odrobiny historii. Wulkanizację odkrył amerykański inżynier Charles Goodyear, w 1893 roku, który opracował cieplną metodę obróbki kauczuku. Po podgrzaniu siarki udało mu się otrzymać, trwałą, twardą i giętką mieszankę. To właśnie jemu zawdzięczamy obowiązującą po dzień dziś, definicję wulkanizacji. Upraszczając, jest ona procesem, który ma na celu utwardzenie i uelastycznienie gumy.

Jakie inne usługi świadczą wulkanizatorzy?

Współcześnie definicja ta została rozszerzona i oznacza miejsce świadczące usługi w zakresie ogumienia. Oznacza to, że u wulkanizatora można wymienić opony, wyważyć koła, wyprostować felgi, wykonać konserwację oraz przeprowadzić diagnostykę wraz z naprawą uszkodzonych opon.

Naprawa opon na ciepło

Na szczęście nie musimy wymieniać ogumienia za każdym razem, gdy dojdzie do usterki. Dlaczego? Ponieważ nowoczesne technologie pozwalają usunąć uszkodzenia przy użyciu dwóch metod – naprawy opon na ciepło lub zimno. Wulkanizacja na gorąco dość zawiła, ponieważ wiąże się z koniecznością użycia specjalnych form. Jej zadaniem jest przywrócenie opony do pierwotnego kształtu. Obecnie część mechaników z niej nie korzysta, ponieważ wymaga wykorzystania siły i dużego doświadczenia. Jednak trzeba przyznać, że jest bardzo skuteczna, ponieważ pozwala na naprawę nawet trudnych bocznych uszkodzeń w oponach osobowych, rolniczych, a nawet ciężarowych. Naprawę na ciepło rozpoczyna się od wyczyszczenia ogumienia, następnie wykonuje się pomiar i tworzy odpowiedni lejek, do którego wkłada się aktywator. Gdy odparuje, można przejść do rolowania, a  następnie podłącza się ją do wulkanizatora, gdzie zostaje zespolona przy użyciu grzałek.

Wulkanizacja na zimno

Druga metoda, nazywana również naprawą chemiczną, jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza. Mimo tego musimy liczyć się z tym, że korzystając z niej, usuniemy wyłącznie małe, punktowe uszkodzenia na czole opony. Mowa tutaj o ostrym kamieniu, czy gwoździu, ponieważ z niczym większym sobie nie poradzi, w przeciwieństwie do tradycyjnej naprawy na ciepło. W tym przypadku zadaniem wulkanizatora jest zastosowanie prawidłowo dobranego wypełniacza chemicznego w miejscu uszkodzenia ogumienia, który pozwoli na połączenie i uszczelnienie przerwanego obszaru.

Komu powierzyć naprawę opon?

Za każdym razem, gdy oddajemy nasz samochód do naprawy, zależy nam na tym, żeby wybrane miejsce było profesjonalnym warsztatem samochodowym. Takim miejscem jest Auto Serwis - Mechanika Samochodowa i Wulkanizacja Wyszków. Zatrudnieni w nim doświadczeni mechanicy naprawiają pojazdy wszelkich marek. Ich głównym zadaniem jest zrobienie wszystkiego, aby klient mógł z powrotem cieszyć się bezproblemową jazdą. Co więcej, świadczą usługi w zakresie wulkanizacji i wymiany opon – na obręczach stalowych oraz aluminiowych. Posiadają również specjalistyczny sprzęt umożliwiający bezpieczną wymianę opon typu Run-Flat oraz tych posiadających czujniki ciśnienia.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz