Artykuł sponsorowany

Na czym polega tyczenie budynków?

Na czym polega tyczenie budynków?

Tyczenie budynku to czynność, która służy określeniu granic jego zewnętrznych krawędzi. Minimalna ilość “tyczek” wyznaczających te granice wynosi cztery, ale w zależności od wielkości projektu, ilości pomieszczeń itp. punktów tych może być więcej. Zostają w nich umieszczone betonowe lub drewniane słupki, które mają na celu wyznaczać punkty zewnętrzne oraz wewnętrzne osie powstających budynków.

Metody tyczenia budynków

Podstawą do wykonania tej czynności jest zgłoszenie tej informacji najbliższemu Ośrodkowi Dokumentacji Geodezyjnej. Inne metody wytyczania granic budynków poza umieszczeniem w podłożu kołków to posypywanie wykopów wapnem oraz kopanie rowków. Jednak ze względu na to, że są one podatne na wymywanie pod wpływem odpadów, nie są one wystarczająco trwałe.

Znacznie częściej stosowaną metodą jest umieszczanie w ziemi wspomnianych “tyczek” lub otoczenie terenu budowy ławą drutową. Jest to umieszczanie lin lub drutów wokół desek wbitych w podłoże. Czynności tyczenia podejmuje się zazwyczaj kierownik budowy, lecz ze względu na kompetencję zaleca się, aby przeprowadzał ją geodeta, podkreślają pracownicy firmy Geo-Max.

Przebieg tyczenia budynku

Proces tyczenia budynku polega na tym, aby ustanowić zewnętrzne krawędzie oraz przecięcia głównych osi budynku. Przed przeprowadzeniem wykopów pod fundamenty należy przemieścić kołki tak, aby ułatwić manewrowanie koparką i odnotować odległość przesunięcia kołków w dokumentacji, aby móc odtworzyć ich pierwotne umiejscowienie. Wykopy te można prowadzić także ręcznie. Niektórzy w zakres tyczenia budynku zaliczają także określenie orientacyjnego punktu zerowego, który stanowi podstawę do ustanowienia miejsca osadzenia posadzki.

Zakończenie prac nad budową

Po zakończeniu tyczenia budynku należy uzupełnić dokumentację budowy o mapę sytuacyjno-wysokościową działki, co ułatwia kierownikowi budowy koordynowanie dalszą częścią prac. Należy także przekazać operat geodezyjny do odpowiedniej komórki Ośrodka Dokumentacji Kartograficznej i Geodezyjnej. Ostatnią częścią budowy, do której zaangażowany jest geodeta to inwentaryzacja powykonawcza, która ma na celu sprawdzić, czy efekt prac odpowiada założeniom określonym na mapach i pierwowzorowi wytyczenia obiektu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz