Artykuł sponsorowany

Na czym polega terapia psychodynamiczna?

Na czym polega terapia psychodynamiczna?

Terapia psychodynamiczna jest popularnie wykorzystywaną formą leczenia. Stosuje ją wielu psychologów. Jej podstawą jest rozmowa, a właściwie to głównie pacjent mówi, o tym, o czym w danej chwili najbardziej ma ochotę. Zadaniem specjalisty jest skrupulatne analizowanie wypowiedzi i zachowania pacjenta. W jej przypadku duże znaczenie ma wybór dobrego terapeuty. Co może nam ona dać?

O co w niej chodzi?

Psychoterapia, zaraz po farmakoterapii jest podstawową metodą leczenia w przypadku różnych zaburzeń psychicznych. Z pewnością różne jej metody wyróżniają się wysoką skutecznością, co potwierdzają sami pacjenci. U podstaw psychoterapii psychodynamicznej leżą podstawowe założenia freudowskie. Przede wszystkim terapeuci opierają się na stwierdzeniu, że wszelkiego rodzaju patologiczne objawy, takie jak lęki, zaburzenia osobowości, czy zaburzenia nastroju, pochodzą od nieuświadamianych sobie konfliktów psychologicznych.

Część ciężkich zdarzeń w naszym życiu spychamy do nieświadomości, co ma stanowić mechanizm, który chroni nas przed całkowitym załamaniem nerwowym. Istotne jest jednak to, że takie odsunięcie od siebie problemu nie powoduje jego zniknięcia. Sytuacja może być nawet odwrotna, jeśli taki konflikt psychiczny, który pojawił się we wczesnym dzieciństwie, nie zostanie odpowiednio przepracowany, co może rzutować na nasze dorosłe życie.

O co więc chodzi w tego rodzaju terapii?

Jak wskazuje specjalista z Salwatoriańskiego Ośrodka Terapeutycznego, najważniejsze jest tutaj odnalezienie takich nieuświadomionych konfliktów psychologicznych u pacjenta i późniejsze ich przepracowanie. W czasie takie terapii pacjent regularnie spotyka się z psychologiem. W ich trakcie prowadzone są rozmowy, które mają prowadzić do rozwiązania trapiących problemów pacjenta. Uwagę zwraca to, że uczęszczają do specjalisty, te rozmowy prowadzą nas do tego, że samodzielnie uświadamiamy sobie, co jest problemem i dlaczego, sami znajdujemy rozwiązania, dzięki czemu łatwiej je wdrożyć.

Opracowanie:
Kraków, św. Jacka 16
tel. 507 552 844
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz