Artykuł sponsorowany

Na czym polega serwis gaśnicy przeciwpożarowej?

Na czym polega serwis gaśnicy przeciwpożarowej?

Gaśnica to podstawowe wyposażenie przeciwpożarowe każdego lokalu użytkowego i mieszkaniowego. Obowiązkowo powinna się również znajdować w każdym aucie. Aby spełniała swoje zadanie, musi być jednak w pełni sprawna. ważne wiec, by pamiętać o regularnych przeglądach i serwisowaniu. Sprawdź, jakie czynności wykonuje się podczas przeglądów technicznych, legalizacji, konserwacji oraz naprawy gaśnic.

Przegląd i konserwacja gaśnicy krok po kroku

Przegląd techniczny gaśnicy ma na celu określenie, czy gaśnica jest sprawna i spełnia warunki normy EN3. Przegląd taki polega na oględzinach gaśnicy i wszystkich elementów składowych pod kątem ich oryginalności oraz i sprawności technicznej. Osoby dokonujące kontroli powinny mieć odpowiedni sprzęt, wiedzę oraz doświadczenie. W Polsce zajmują się tym autoryzowane firmy takie jak PUH Fire Safety-Serwis. Pozytywna ocena eksperta musi być potwierdzona dokumentacją, zawierającą datę wykonania przeglądu, datę następnego sprawdzenia sprzętu, oraz wykonawcę kontroli. Podczas kontroli technicznej instalacji przeciwpożarowej wszystkie obecne w budynku gaśnice oraz wykonane na nich czynności serwisowe muszę zostać odnotowane w protokole wykonania serwisu. Na prawidłowo przeprowadzony przegląd składają się czynności takie jak:

  • oględziny zewnętrzne sprzętu w celu wykrycia wszelkich uszkodzeń mechanicznych oraz ewentualnej korozji,
  • sprawdzanie stanu plomby i zawleczki,
  • sprawdzanie stopnia zużycia uszczelek, prądownicy oraz węża,
  • kontrola ważności legalizacji UDT,
  • sprawdzenie stopnia napełnienia środkiem gaśniczym oraz stanu czynnika wyrzutowego (napędowego).

Ponadto serwisant sprawdzi także miejsce i stan zamocowania gaśnicy, termin ważności proszku gaśniczego, a po zakończonym przeglądzie naklei na gaśnicę kontrolkę z datą następnego badania.

Konserwacja gaśnicy to natomiast zespół czynności, w skład których wchodzi: zabezpieczenie powłoki lakierniczej gaśnicy, a także dokręcanie i sprawdzenie elementów gaśnicy.

Na czym polega legalizacja gaśnicy?

Legalizacją gaśnicy nazywamy nadzorowany przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) proces  legalizacji ciśnieniowej zbiornika gaśnicy. Badaniu takiemu podlegają wszystkie gaśnice już na etapie ich produkcji. Powszechnie przyjęło się także, ze legalizacją gaśnicy nazywa się również przegląd techniczny polegający na kwalifikacji czy gaśnica jest sprawna i zgodna z obowiązującą normą EN3 – dotyczy to wszystkich gaśnic o pojemności powyżej 6 litrów.

Termin legalizacji określa producent gaśnicy w deklaracji zgodności, którą otrzymujesz razem z  gaśnicą w chwili jej zakupu, a także poprzez wytłoczony opis w stopce zbiornika. Obecnie okres ważności badania ciśnieniowego wynosi do 20 lat z nielicznymi wyjątkami. W przypadku gaśnic śniegowych legalizację należy przedłużyć po 10 latach, a każde kolejne badanie ciśnieniowe odbyć się musi najpóźniej co 5 lat. Podczas legalizacji gaśnicy specjaliści wymieniają środek gaśniczy i uszczelki, a także wykonują próbę ciśnieniową zbiornika.

O czym należy pamiętać przed oddaniem gaśnicy do serwisu?

Poza regularnym przeglądem technicznym i legalizacją gaśnicy warto poddawać ją także okresowej konserwacji i serwisowaniu, w przypadku znalezienia usterki. |serwisu gaśnicy można dokonać w ramach gwarancji - zwykle okres gwarancyjny to 12 miesięcy, a w przypadku gaśnic samochodowych nawet 5 lat. Po jego upłynięciu nadal możliwa jest naprawa, jednak jest to usługa odpłatna. Oczywiście naprawie gwarancyjnej podlegają jedynie wady fabryczne, takie jak brak ciśnienia w gaśnicy bez uszkodzenia plomby. Dodatkowo dotyczy to jedynie gaśnic z ważnym przeglądem technicznym, wykonanym przez autoryzowany serwis.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Kazimierza Wielkiego 48 lok. 8
tel. 604 097 784
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz