Artykuł sponsorowany

Na czym polega renowacja zabytków? Metody renowacji zabytków

Na czym polega renowacja zabytków? Metody renowacji zabytków

Renowacja zabytków ma na celu zachowanie zabytkowego obiektu w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas. Jest to proces złożony z wielu etapów i czynności, które wymagają specjalistycznej wiedzy, jak również określonych umiejętności i dużego doświadczenia. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Procesy wchodzące w zakres konserwacji zabytków

Tak jak już wspomnieliśmy o tym wcześniej, na renowację zabytków składa się wiele procesów, które muszą być przeprowadzane tak, by ingerencja w zabytkową tkankę była jak najmniejsza. W poczet procesów konserwacji zabytków możemy zaliczyć m.in.:

  • konserwację,
  • renowację,
  • restaurację;
  • rekonstrukcję;
  • adaptację;
  • rewitalizację;
  • odbudowę;
  • rewaloryzację.

Wszystkie te procesy różnią się nieco między sobą chociażby przebiegiem. Na przykład jeśli chodzi o restaurację czy rekonstrukcję, to istnieje możliwość wyeliminowania fragmentów, które zostały uznane za mniej wartościowe lub dodano je w późniejszym czasie (przed rozpoczęciem prac renowacyjnych).

Renowacja zabytków krok po kroku

Każdorazowo renowacja zabytków powinna być poprzedzona takimi czynnościami jak: inwentaryzacja oraz analiza stanu obecnego obiektu, diagnostyka, ustalenie kolejności oraz technologii prac, jak również dobór właściwych materiałów. W trakcie dokonywania analizy teraźniejszego budynku, który jest poddawany renowacji, najczęściej diagnozuje się:

  • potrzebę przywrócenia równowagi kwasowej przy pomocy odpowiednich działań chemicznych mających na celu eliminację mikroorganizmów oraz wzmocnienie konstrukcji muru;
  • osuszenie murów oraz nawilżanie go przy pomocy działań fizycznych.

Bardzo ważną rzeczą podczas przygotowań do prac renowacyjnych jest to, aby pamiętać o właściwym dobraniu materiałów użytych w dalszych etapach. Niezwykle istotne jest to, by ich skład chemiczny doskonale współgrał z tym, który zastosowano wieki temu. Rzecz dotyczy w szczególności takich elementów jak zaczyny iniekcyjne, tynki osuszające czy spoiwa. Warto pamiętać także o tym, iż zawilgocone mury nie mogą oddać destrukcyjnej dla nich pary wodnej w przypadku, gdy użyte na zewnątrz surowce będą miały w swoim składzie cement. Podobny problem z oddawaniem wilgoci na zewnątrz wystąpi także, gdy powłoki malarskie będą zbyt sztywne.

Jeśli mowa o samych etapach działań renowacyjnych w przypadku zabytków, to zaczyna się je od eliminacji warstwy tynku, by następnie przejść do naprawy uszkodzonych elementów murów oraz spoin znajdujących się pomiędzy cegłami. W następnych etapach izolacja pozioma zostaje odtwarzana, a wygląd muru zrekonstruowany. Na koniec wymienia się stolarkę drzwiową i okienną, jak również dokonuje obróbek blacharskich. Jeśli są Państwo zainteresowani wykonanie dla Was profesjonalnej renowacji zabytków, to polecamy zapoznać się z ofertą sprawdzonej firmy STOLAR-HUT z Ujsołów, której pracownicy posiadają duże doświadczenie w tym fachu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz