Artykuł sponsorowany

Na czym polega remediacja?

Na czym polega remediacja?

Użytkując ziemię na danym obszarze, możemy prowadzić do jej zanieczyszczenia. Z jednej strony obniża to wartość rynkową posesji i jej najbliższych okolic, z drugiej zaś przyczynia się do jej degradacji i może mieć bardzo poważny wpływ na środowisko naturalne, na przykład poprzez zatrucie wód gruntowych. Dlatego zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadacze ziem zobowiązani są do jej oczyszczenia w celu przywrócenia pierwotnych właściwości.

Czym jest remediacja?

Remediacja to zwrot pochodzący od łacińskiego słowa remedium, które używane jest również w języku polskim do nazwania lekarstwa lub sposobu rozwiązania problemu. W branży budowlanej remediacją gruntu nazywamy szereg działań, które mają na celu oczyszczenie gruntu w taki sposób, by przywrócić go do stanu równowagi sprzed ingerencji człowieka. Remediacja może być wykonywana przy użyciu różnych metod, które dzielimy na kilka kategorii. Są to metody:

  • Fizyczne – polegające między innymi na wydobyciu zanieczyszczonej gleby oraz usunięciu z niej zanieczyszczań stałych. Metody te są szybkie, jednak kosztowne i mogą przyczynić się do zmiany składu gleby
  • Termiczne – polegają na usunięciu zanieczyszczeń w wyniku działania wysoki temperatur, np. poprzez ich odparowanie lub spalenie.
  • Chemiczne – polegają na neutralizacji zanieczyszczeń poprzez zmianę ich właściwości fizykochemicznych lub ich degradacji. Zaliczamy do tej kategorii między innymi chemiczne utlenianie, redukcję i soldyfikację.
  • Biologiczne – polegają na wykorzystaniu w oczyszczaniu roślin lub mikroorganizmów, które są w stanie rozłożyć zanieczyszczenia.

Usługi związane z remediacją gruntu znajdziemy w ofercie firmy Euro Metal. Każda remediacja musi zostać wykonana zgodnie z planem, który z kolei powinien zostać zatwierdzony przez Regionalna Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Dlaczego remediacja jest taka ważna?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele gruntów mają obowiązek utrzymanie swoich posiadłości w stanie niezagrażającym środowisku naturalnego, a jeśli istnieje taka potrzeba – przeprowadzenia niezbędnych działań na rzecz ich remediacji. Przepisy dotyczącej tej kwestii znajdziemy między innymi w ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie oraz ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Co bardzo ważne, obowiązek ten dotyczy każdego właściciela działki budowlanej niezależnie od jej wielkości, nawet jeśli zanieczyszczenie działki nie wynika z jego działalności – wyjątkiem są m.in. sytuacje, kiedy właściciel działki może wskazać poprzedniego właściciela, faktycznie odpowiedzialnego za zanieczyszczenie.  Dlaczego remediacja gruntu jest kwestią tak istotną? Kluczowym problemem jest to, że zanieczyszczenie nie dotyczy jedynie obszaru, na którym się ono znajduje – niektóre zanieczyszczenia mogą przedostawać się do wód gruntowych, co prowadzi do skażenia znacznie większych obszarów. Ponadto właściwości gruntu mają ogromne znaczenie dla żyjących na nich gatunków roślin i zwierząt.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz