Artykuł sponsorowany

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Zadaniem turbosprężarki jest zwiększenie mocy silnika, co znacznie podnosi parametry jezdne samochodu takie jak prędkość i przyśpieszenie. Zdarza się jednak, że podzespoły turbosprężarki ulegają uszkodzeniu. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, choć najczęściej wynika to z zaniedbań serwisowych. Rozwiązaniem tego problemu może być wymiana turbosprężarki na nową lub jej regeneracja. Ta druga możliwość jest wybierana przez kierowców coraz częściej.

Co najczęściej psuje się w turbosprężarce?

Teoretycznie turbosprężarka powinna być tym elementem pojazdu, który będzie działał bezawaryjnie dobrych kilka lat. Rzeczywistość bywa jednak zupełnie inna. Zdarzają się sytuacje, kiedy turbosprężarka odmawia posłuszeństwa już po kilkudziesięciu tysiącach przejechanych kilometrów. O najczęstszych awariach ujawnianych w tych urządzeniach opowiada ekspert firmy zajmującej się profesjonalną naprawą i regeneracją turbosprężarek:

Kluczowe dla prawidłowego działania turbosprężarki jest właściwe smarowanie wszystkich jej podzespołów, które tego wymagają. Chodzi głównie o oś wirnika oraz łożyska. Niedostateczny poziom smarowania tych elementów może oznaczać, że mamy do czynienia z uszkodzeniem mechanizmu uszczelniającego. Konsekwencją tego może być trwałe uszkodzenie łożysk oraz osi wirnika. Kolejną dość typową usterką jest uszkodzenie samego wirnika. Najczęściej ma to miejsce, gdy do turbosprężarki przedostaną się zanieczyszczenia w formie ciał stałych. Przy prędkościach jakie osiągają łopatki wirnika nawet niewielkie ciało obce może spowodować ich wyszczerbienie i deformację. Wszystkie te usterki można usunąć poprzez poddanie turbosprężarki regeneracji. Zabieg taki jest bardziej ekonomiczny niż zakup nowej. Należy również zaznaczyć, że prawidłowo przeprowadzona regeneracja przywraca turbosprężarkę niemal do stanu fabrycznego.

Etapy regeneracji turbosprężarki

Regeneracja turbosprężarki to operacja wieloetapowa wymagająca posiadania niezbędnej wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi. W pierwszej kolejności konieczne jest dokonanie oględzin urządzenia. W tym celu demontuje się turbinę i rozkręca wszystkie jej podzespoły. Niektóre z nich np. korpus należy dokładnie oczyścić by usunąć zanieczyszczenia powstałe w trakcie eksploatacji. Można to uczynić na wiele sposobów m.in. poprzez mycie i śrutowanie. Natomiast wirnik turbosprężarki wymaga wyważenia, dzięki któremu zostaną mu przywrócone odpowiednie parametry techniczne. Ważne, aby do tego celu zastosować precyzyjną wyważarkę. Pozostałe elementy trzeba poddać testom, które określą stopień ich zużycia. Dzięki temu zyskujemy wiedzę, które części mogą zostać użyte ponownie, a które z nich trzeba wymienić na nowe. Nawet jeśli konieczne będzie wymienienie większości podzespołów, to i tak całkowity koszt regeneracji okaże się znacznie niższy niż kupno nowej turbosprężarki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz