Artykuł sponsorowany

Na czym polega regeneracja narzędzi

Na czym polega regeneracja narzędzi

Często zdarza się tak, że niektóre elementy narzędzi zużywają się dość szybko, a z kolei pozostałe części służą nam bezawaryjnie przez wiele lat. Aby nie kupować od razu nowych, kosztownych narzędzi, można zlecić regenerację poszczególnych części, które dzięki temu będą ponownie nadawały się do użytku i będą w pełni sprawne. Sprawdź, na czym dokładnie polega regeneracja narzędzi i czy jest to w ogóle opłacalne.

Regeneracja narzędzi

Regeneracja narzędzi cieszy się coraz większą popularnością. Wiele firm w Polsce oraz na świecie wyspecjalizowało się w tym procesie. O ile ostrzenie narzędzi monolitycznych jest raczej powszechne wśród ich użytkowników, o tyle regeneracja składanych narzędzi to wciąż dość niszowa usługa na polskim rynku. Nie oznacza to oczywiście, że takie usługi są niedostępne. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, takich jak np. Metalton Sp.j. Grzegorz Olchawski, których specjalizacją jest m.in. regeneracja narzędzi.

Jakie narzędzia oraz części możemy poddawać regeneracji?

Narzędzia oraz elementy linii produkcyjnych bardzo często wykonywane są według indywidualnego projektu oraz stanowią część wysoko wyspecjalizowanej, dostosowanej ściśle do danego zakładu technologii. Dlatego też regenerację takich części powierza się odpowiednim firmom, które zajmują się projektowaniem oraz budową maszyn, a także dysponują bogatym parkiem maszynowym, który zapewnia najwyższym poziom precyzji prac. Regeneracji najczęściej poddaje się elementy robocze, a więc: ostrza, głowice frezarskie, wiertła - wszystkie te narzędzia pracują stale w kontakcie z obrabianym materiałem, zatem się zużywaną. Jedną z najprostszych metod regeneracji jest ostrzenie, w którym koszty ubytku niewielkiego skrawka narzędzie uzyskuje się pierwotne właściwości, takie jak szybkość oraz dokładność cięcia, które decydują przede wszystkim o jakości produktu.

Regenerować czy wymieniać?

Regeneracja narzędzi, urządzeń bądź całych układów jest spotykana zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym - regenerujemy przecież turbiny, alternatory oraz inne części kryjące się pod maskami naszych samochodów. Często zastanawiamy się nad tym, czy powinniśmy regenerować, czy może wymieniać. Dylemat ten dotyczy niemal każdego i jest spotykany w wielu dziedzinach życia codziennego jak i pracy. Przy bardzo rozbudowanych oraz wysoce specjalistycznych maszynach, regeneracja narzędzi jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ koszty są o wiele niższe. Nie ma również sensu wymiana całego urządzenia które jest skomplikowane, gdy regeneracji potrzebuje tylko jeden element. Oszacowano, że regeneracja może być tańsza nawet do 70% niż jego wymiana na nowy, zatem zdecydowanie warto podejmować się tego procesu.

Opracowanie:
Poniatowa, Przemysłowa 31
tel. 81 820 58 88
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz