Artykuł sponsorowany

Na czym polega regeneracja form wtryskowych?

Na czym polega regeneracja form wtryskowych?

Uszkodzona lub zniszczona forma wtryskowa powinna być bezwzględnie wycofana z procesu produkcyjnego. Jej defekty mogą wpłynąć negatywnie na jakość i kształt formowanych elementów. Wyrzucanie popsutych form wtryskowych byłoby jednak marnotrawstwem. Zwłaszcza jeśli uszkodzenia nie są poważne. Przedmioty te można poddać regeneracji. Dlaczego warto to zrobić?

Przyczyny uszkodzenia form wtryskowych

Jakość formowanych elementów uzależniona jest od konstrukcji, trwałości i niezawodności formy wtryskowej. Tworzenie form wtryskowych jest skomplikowanym procesem. Projektuje się je w oparciu o potrzeby danego przedsiębiorstwa w programach komputerowych. Formy wtryskowe produkowane są z metalu. Materiał ten poddawany jest licznym obróbkom takim jak frezowanie, elektrodrążenie wgłębne czy elektrodrążenie drutowe.

Na każdym etapie produkcji wymagane jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz pełne zaangażowanie specjalistów. Niestety nawet najlepsza forma wtryskowa może ulec przedwczesnemu zużyciu. Co jest tego powodem? Najczęściej nieprawidłowa eksploatacja, ale zdarza się też, że forma psuje się szybciej w wyniku źle przeprowadzonej obróbki mechanicznej, nieprecyzyjnego elektrodrążenia czy pęknięć powstałych na skutek wtrysku.


Regeneracja form wtryskowych – metody i zalety

Jeśli usterka formy wtryskowej nie jest poważna, przedmiot można poddać regeneracji w specjalistycznej narzędziowni. Jak informuje ekspert z przedsiębiorstwa Zalpol – regeneracja form wtryskowych to coś więcej niż naprawa. Fachowiec nie tylko usunie awarię, ale też przywróci przedmiotowi pierwotne właściwości lub nawet je ulepszy. Na początek ekspert bada formę wtryskową przeznaczoną do regeneracji i ocenia zakres zniszczeń. Zapoznaje się też z technologią, w której przedmiot został wykonany. Dzięki temu specjalista może dobrać odpowiednią metodę naprawy. Jakie techniki stosuje się przy regeneracji form wtryskowych?

  • regeneracja krawędzi form wtryskowych,
  • regeneracja detali takich jak grawery czy wpływki,
  • regeneracja powierzchni polerowanych i strukturalnych,
  • kompleksowa regeneracja ubytków przy stemplach.

Regeneracja form wtryskowych niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z najważniejszych jest oszczędność. Koszt wykonania nowej formy wtryskowej jest znacznie większy niż jej naprawa. Ponadto przedsiębiorcy, którzy decydują się na taki krok, przyczyniają się do ochrony naturalnych zasobów ziemskich. Wytworzenie nowych przedmiotów wiąże się z koniecznością zużycia metali, wody i energii elektrycznej, co pociąga za sobą straty środowiskowe. Warto zaznaczyć, że żywotność form wtryskowych można wydłużyć poprzez regularny serwis i przeglądy techniczne.

Opracowanie:
Reguły, Regulska 39a
tel. 602 229 209
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz