Artykuł sponsorowany

Na czym polega recykling pojazdów?

Na czym polega recykling pojazdów?

Recykling jest jednym ze sposobów ochrony środowiska. Ma na celu ograniczenie zużycia naturalnych surowców i zmniejszenie ilości produkowanych odpadów. W myśl recyklingu to właśnie z odpadów odzyskiwane są surowce nadające się do ponownego wykorzystania. Takie materiały wielokrotnego użytku można wydobyć również z zużytych pojazdów. Recyklingiem i utylizacją samochodów zajmują się wyłącznie zatwierdzone i sprawdzone przedsiębiorstwa. Jak to robią?

Jak przebiega recykling pojazdu?

Pierwszym krokiem do odzyskania surowców z wyeksploatowanego pojazdu jest sprawdzenie jego stanu technicznego i wizualnego. Na tej podstawie ekspert ocenia, które podzespoły przeznaczyć na sprzedaż części używanych. Następnie specjaliści usuwają niebezpieczne materiały, czyli wypełniony szkodliwym kwasem akumulator oraz stwarzające niebezpieczeństwo podczas magazynowania auta poduszki powietrzne. Kolejnym etapem rozbiórki jest usunięcie substancji takich jak:

  • olej silnikowy,
  • olej przekładniowy,
  • płyn chłodniczy,
  • płyn hamulcowy,
  • płyn do spryskiwaczy,
  • czynnik klimatyzacji,
  • filtry,
  • paliwo,
  • zbiornik LPG.

Po osuszeniu auto zostaje przeznaczone na rynek wtórny jako autoczęści używane albo trafia do recyklingu pojazdów na surowce. Zdemontowane z samochodu podzespoły mogą znaleźć zastosowanie w innym modelu. Mocniej wyeksploatowane pojazdy rozbiera się na poszczególne surowce, na przykład szkło, aluminium, opony czy miedź z instalacji elektrycznych i wiele innych. Po przetworzeniu materiały te nadają się do ponownego wykorzystania, a tym samym zmniejszają zapotrzebowanie na wydobycie surowców naturalnych.

Jak legalnie złomować samochód?

Zgodnie z prawem tylko Stacje Demontażu Pojazdów z odpowiednimi zezwoleniami, takie jak firma Mika Surowce wtórne z Kutna, mogą zajmować się recyklingiem pojazdów. Takie przedsiębiorstwo musi posiadać zgodę Marszałka Województwa na utylizowanie samochodów. Przed oddaniem auta do stacji należy przygotować odpowiednie dokumenty: dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i polisę OC. W zamian firma wystawia zaświadczenie o demontażu samochodu, dzięki czemu można wyrejestrować go w Wydziale Komunikacji. Unieważnione zostają tablice i dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Właściciel auta może wycofać składkę ubezpieczeniową i uzyskać zwrot nadpłaty. Należy pamiętać, że zwykły skup złomu nie zajmuje się utylizacją niebezpiecznych substancji i nie spełnia wymogów ochrony środowiska. Oddanie zużytego auta do Stacji Demontażu Pojazdów to jedyny ekologiczny sposób na pozbycie się niesprawnego samochodu.

Opracowanie:
Kutno, Sklęczkowska 18
tel. 24 254 40 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz