Artykuł sponsorowany

Na czym polega procedura 4200?

Na czym polega procedura 4200?

Wwożąc towary spoza Unii Europejskiej do krajów do niej należących musimy wziąć pod uwagę konieczność przejścia przez procedurę celną o kodzie 4200. Obowiązuje ona wówczas, gdy zamierzamy dopuścić do wolnego obrotu na rynku krajowym towary podlegające zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Stosowana jest zasadniczo, gdy importujemy towary z kraju spoza Unii Europejskiej z zamiarem dokonania bezpośrednio po imporcie wewnątrzwspólnotowej dostawy.

Specyfika procedury celnej 4200

Jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo zajmujące się importem towarów spoza Unii Europejskiej, z pewnością jesteśmy już zaznajomieni z kształtem procedury 4200. Jeśli jednak dopiero zamierzamy zaangażować się w takie międzypaństwowe przedsięwzięcia, poznanie dotyczących jej szczegółów jest niezbędne do prowadzenia działalności. Do zastosowania tej procedury jesteśmy zobowiązani wówczas, gdy importowane przez nas spoza Unii towary mają zostać dostarczone na teren państwa członkowskiego innego od tego, w którym zarejestrowaliśmy swoją firmę. Jeśli więc zamierzamy sprowadzić towar np. z Chin poprzez Polskę, ale rozprowadzać go w Niemczech, z pewnością skorzystamy z omawianej procedury. W tym celu powinniśmy ustanowić tzw. przedstawiciela fiskalnego. Rejestrujemy go na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego w kraju, w którym towary zostaną objęte procedurą celną – na naszym przykładzie byłyby to Niemcy. Całą sprawę możemy ułatwić sobie korzystając z usług agencji celnej Goldi sp. z o.o. obsługującej także klientów nieposiadających polskiego lub niemieckiego numeru NIP. Po dokonaniu odprawy celnej oraz uiszczeniu wszelkich związanych z nią opłat możemy dysponować towarami spoza Unii na jej terenie. Po wprowadzaniu do wolnego obrotu towar otrzymuje status towaru wspólnotowego.

Korzyści z zastosowania procedury 4200

Po zastosowaniu procedury 4200 uzyskujemy szereg korzyści:

  • W momencie, w którym towar zostaje dopuszczony do wolnego obrotu przez przedstawiciela fiskalnego na terenie kraju docelowego, nie musimy odprowadzać podatku VAT z tytułu importu.
  • Powstałe pierwotnie należności podatkowe rozliczane są w dalszym terminie, w kraju przeznaczenia towarów zaimportowanych spoza Unii Europejskiej, co usprawnia ich przepływ i zwiększa płynność finansową.
  • Klient kupujący od nas towar objęty po imporcie procedurą celną 4200 zwolniony jest z obowiązku dokonywania formalności celnych oraz clenia towaru – może nim natychmiast dysponować, co zwiększa naszą konkurencyjność.
  • Jeśli nie mamy numeru podatkowego NIP w Polsce, ustanawiając przedstawiciela fiskalnego do celu rozliczania importu unikamy formalności rejestrowych, także z pomocą agencji celnych.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz