Artykuł sponsorowany

Na czym polega pozasądowy podział majątku? Tłumaczy mecenas Lidia Nowak-Grzyb

Na czym polega pozasądowy podział majątku? Tłumaczy mecenas Lidia Nowak-Grzyb

Podział majątku wspólnego w wielu przypadkach budzi między stronami sporo emocji, prowadząc do eskalacji konfliktu. Niemniej jednak warto podejść do tego typu spraw racjonalnie i dążyć do rozstrzygnięcia polubownego. Najlepszą drogą podziału majątku wspólnego jest zatem wybranie opcji pozasądowej. Stanowi ją specjalna umowa o podział majątku, którą warto sporządzić w obecności adwokata. W jaki sposób reguluje ona kwestie majątkowe między byłymi małżonkami? O tym opowiada mecenas Lidia Nowak-Grzyb prowadząca swoją kancelarię w Lublinie.

Trzy drogi podziału majątku wspólnego

Podział majątku wspólnego może odbyć się z wykorzystaniem jednej z trzech dostępnych dróg. Polskie prawo umożliwia uregulowanie kwestii majątkowych między byłymi małżonkami zarówno z pomocą sądu, jak i we własnym zakresie, najczęściej z wykorzystaniem wsparcia adwokatów.

Podział sądowy, jak tłumaczy mecenas Lidia Nowak-Grzyb, odbywa się podczas odrębnej sprawy  sądowej już po rozwodzie lub też może zostać przeprowadzony na wniosek jednej ze stron postępowania rozwodowego. W drugim przypadku jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy nie wydłuży to znacznie rozpraw. Liczyć można zatem na takie szybkie rozstrzygnięcie przede wszystkim w sytuacji braku posiadania wspólnego pokaźnego majątku oraz braku potomstwa.

Rozwiązanie trzecie – polubowne – to zaś umowny podział majątku z udziałem adwokata/adwokatów oraz notariusza. Obecnie takie wyjście jest szczególnie polecane przez mecenasa Lidię Nowak-Grzyb osobom, które zgromadziły razem mienie o dużej wartości, a także tym, które posiadają potomstwo i wspólnie prowadzone działalności gospodarcze.

Jak wygląda polubowny podział majątku z udziałem adwokata?

Polubowny podział majątku wspólnego to nic innego jak sporządzenie umowy o podział majątku między stronami. Adwokat Lidia Nowak-Grzyb podkreśla, że taki dokument zawarty dodatkowo w formie aktu notarialnego ma taką samą moc prawną co orzeczenie sądowe, a znacznie skraca całą sprawę. Przy umowach dotyczących pokaźnego majątku polubowny podział jest też opcją mniej kosztowną. 

Podpisanie umowy o podział majątku poprzedzone jest zazwyczaj negocjacjami stron z udziałem prawnika. Byli małżonkowie mają przy tym pełną swobodę co do składników, które będą między sobą dzielić. Mogą zatem ograniczyć się tylko do określonej części majątku. W umowie muszą zaś określić wszystkie podlegające podziałowi składniki wraz z ich wartością. Dokument musi też uwzględniać wielkość udziałów przypadających stronom, a także sam sposób podziału. Mecenas Lidia Nowak-Grzyb poleca, by zawsze dokładnie regulować kwestie zwrotu wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty i z majątku osobistego na majątek wspólny.

Dlaczego polubowny podział powinien być przeprowadzony pod okiem adwokata?

Umowny podział majątku wspólnego powinien zawsze być przeprowadzany pod okiem takich adwokatów jak mecenas Lidia Nowak-Grzyb z wielu względów. Po pierwsze to prawnik wciela się w rolę mediatora lub negocjatora i to on objaśnia wszystkie kwestie prawne zawarcia umowy. Pomaga on również uregulować kwestie wspólnych nieruchomości, dla których zawsze przygotować należy dokumenty poświadczone notarialnie. Adwokat dba o dobro swojego klienta i wspiera go w stworzeniu korzystnej umowy.

Sam polubowny podział majątku jest zaś niebywale szybki. Pozytywnie wpływa również na relacje między stronami. Uniknąć można eskalacji konfliktu, a wtedy łatwiej jest zadbać o dobro wspólnego potomstwa czy nawet wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz