Artykuł sponsorowany

Na czym polega pomiar hałasu w środowisku pracy?

Na czym polega pomiar hałasu w środowisku pracy?

Hałas stanowi jedno z największych zagrożeń na stanowisku pracy. Narażonych na niego jest więcej osób, niż mogłoby się wydawać. Po przekroczeniu granicy 70 db nie tylko utrudnia wykonywanie obowiązków, ale również szkodzi zdrowiu. Nadmierne natężenie dźwięku w zakładzie może w dłuższej perspektywie czasowej, doprowadzić nawet do utraty słuchu. Z tego powodu na pracodawcach spoczywa obowiązek kontroli dopuszczalnych norm hałasu.

Kiedy przeprowadza się pomiary hałasu?

Maszyny, urządzenia czy transport wewnętrzny. Źródeł hałasu w zakładzie pracy może być bardzo wiele. Aby określić zagrożenia związane z jego negatywnym oddziaływaniem na zdrowie, w przeprowadza się okresowe pomiary natężenia dźwięku. Zleca się je akredytowanym laboratoriom, takim jak Zakład Badań Środowiska Pro-Info. Jego specjaliści dysponują wieloletnim doświadczeniem i niezbędnym sprzętem, dzięki czemu dokonują precyzyjnych obliczeń przy zachowaniu standardów akustycznych.

Sprawdzenie poziomu hałasu jest szczególnie istotne przy uruchomieniu nowego stanowiska roboczego. Pracodawcy mają 30 dni na pomiar czynników szkodliwych, który ma na celu ocenę stopnia ryzyka zawodowego. Jeżeli natężenie dźwięku przekracza 80 db, przedsiębiorstwo musi zapewnić pracownikom środki ochrony słuchu. Ci jednak nie muszą ich stosować. Obowiązek używania takich środków powstaje, kiedy osoby zatrudnione są narażone na hałas osiągający co najmniej 85 db.

Warto nadmienić, że wyniki pomiarów decydują o częstotliwości kolejnych badań. Przeprowadza się je co roku, gdy poziom hałasu stanowił 0, 5 wartości najwyższego dopuszczalnego natężenia. Pomiar w odstępie dwóch lat jest zaś konieczny, gdy hałas przekroczył 0, 2 wartości określonej przepisami normy.

Jakie są metody pomiaru hałasu w miejscu pracy?

Laboratorium zajmujące się badaniem natężenia dźwięku stosuje kilka strategii, regulowanych przez właściwe przepisy. Jedną z popularniejszych metod jest pomiar hałasu z podziałem na czynności. Stosuje się ją, kiedy pracownik wykonuje swoje zadania w wielu etapach, a każdemu z nich towarzyszą inne warunki akustyczne. Dla każdej czynności przeprowadza się oddzielne badania, a ich czas powinien być na tyle długi, aby zapewnić reprezentatywność pomiaru. Metoda ta pozwala precyzyjnie określić ekspozycję pracowników na hałas. Chociaż wymaga dokładnej analizy warunków wykonywania obowiązków, to jest znacznie mniej pracochłonna od pozostałych sposobów badawczych.

Kilkugodzinny test natężenia dźwięku przeprowadza się w ramach pomiaru stanowiskowego. Zaleca się go wszędzie tam, gdzie czynności wykonywane są w elastycznych ramach czasowych, a pracownicy nie posiadają przydzielonych na stałe zadań. Badanie wykonywane jest dla jednorodnej grupy, obejmując losowo wybrane punkty.

Kolejna strategia opiera się na co najmniej trzech sesjach pomiarowych dla grupy pracowników. Badania trwają cały dzień i są szczególnie efektywne, kiedy czynnościom towarzyszy hałas emitowany przez wiele źródeł w trudnych do określenia przedziałach czasowych. Jest to więc dobra metoda do wykonywania obliczeń w przypadku ruchomych stanowisk o dużej złożoności prac.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz