Artykuł sponsorowany

Na czym polega opieka medyczna POZ i AOS w przychodni „Praktyka Lekarzy Rodzinnych”?

Na czym polega opieka medyczna POZ i AOS w przychodni „Praktyka Lekarzy Rodzinnych”?

Polski system opieki zdrowotnej jest bezpłatny dla każdego ubezpieczonego Polaka. Oznacza to, iż pacjenci mają możliwość korzystania z Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) w wybranej przez siebie placówce zakontraktowanej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Potwierdzają to specjaliści z przychodni „Praktyka Lekarzy Rodzinnych” z miejscowości Przodkowo, na której przykładzie omówimy zakres usług właśnie w ramach POZ i AOS.

Jak zostać pacjentem przychodni „Praktyka Lekarzy Rodzinnych”?

Zanim przedstawimy, czym tak naprawdę jest Podstawowa Opieka Zdrowotna i Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna, warto wiedzieć, w jaki sposób zostać pacjentem takiej przychodni jak „Praktyka Lekarzy Rodzinnych”.  Według obowiązującego prawa każdy pacjent może wybrać zarówno określoną placówkę, jak i konkretnego lekarza oraz pielęgniarkę świadczących POZ i AOS poprzez złożenie deklaracji wyboru. W tym celu wystarczy udać się do przychodni i poprosić o stosowny druk, którego wypełnienie zajmie mniej niż kilka minut. Pamiętać jednak należy o pewnych limitach. Przepisy wskazują, iż:

  • zmiana ośrodka POZ przysługuje każdemu pacjentowi bezpłatnie tylko dwa razy w roku;
  • w przypadku chęci kolejnej zmiany placówki np. po przeprowadzce do innego miasta, należy uiścić opłatę w wysokości 80 zł.

Kierując się wyborem przychodni POZ, lekarza POZ i pielęgniarki POZ, warto zwracać zaś uwagę na obszar, w którym świadczą opiekę medyczną, na doświadczenie i podejście do pacjentów, a także na zakres dostępnej pomocy. Przychodnia „Praktyka Lekarzy Rodzinnych” zapewnia dostęp zarówno do wizyt u lekarzy rodzinnych, jak i u ginekologów.

Jaką opieką medyczną objęty jest pacjent w ramach POZ i AOS?

Przychodnie, które świadczą Podstawową Opiekę Zdrowotną oraz Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną muszą zagwarantować pacjentom podstawowy pakiet leczenia, diagnostyki oraz profilaktyki. Na to mogą liczyć osoby korzystające ze świadczeń przychodni „Praktyka Lekarzy Rodzinnych”. W ramach POZ i AOS zapewnia ona dostęp do:

  1. Pomocy lekarzy POZ – pomoc lekarzy POZ jest bardzo szeroka i dotyczy badań i porad lekarskich, konsultacji w ramach profilaktyki zdrowotnej, bezpłatnych badań diagnostycznych, a także skierowań do poradni specjalistycznych, na leczenie rehabilitacyjne i uzdrowiskowe oraz na zabiegi wykonywane w domu pacjenta lub w ambulatorium. Dodatkowo lekarz POZ może wyznaczyć dla chorego transport sanitarny, wydawać orzeczenia lekarskie i recepty zlecone, oraz skierowania do opieki długoterminowej.
  2. Pomocy pielęgniarki POZ – zapewnia kompleksową opiekę pielęgniarską, realizując zlecenia na zabiegi i procedury medyczne wydane przez lekarzy. Pacjent może korzystać zarówno z pomocy ambulatoryjnej, czyli w ośrodku zdrowia, jak i w miejscu swojego zamieszkania. Szczególnie dotyczy to osób niepełnosprawnych, chorych na schorzenia przewlekłe i paliatywne, a także seniorów.
  3. Wsparcia położnej środowiskowej – położna zapewnia opiekę położniczą, ginekologiczną i neonatologiczną nad kobietami oraz ich dziećmi do drugiego miesiąca życia. Świadczenia realizowane są w miejscu zamieszkania pacjentów oraz w ambulatorium, obejmując nawet zadania związane z edukacją dotyczącą laktacji.
  4. Pomocy lekarzy ginekologów AOS – ambulatoryjna opieka specjalistyczna ginekologa zapewniana jest w zakresie profilaktyki zdrowotnej, leczenia schorzeń oraz prowadzenia ciąży. Ginekolog zleca i wykonuje USG, cytologię czy różne badania posiewowe.

Ponadto w ramach POZ i AOS takie ośrodki zdrowia jak „Praktyka Lekarzy Rodzinnych” zapewniają podstawowe zabiegi, w tym diagnostykę obrazową, a także wykonywanie szczepień. 

Opracowanie:
Przodkowo, Kartuska 24
tel. 58 681 96 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz