Artykuł sponsorowany

Na czym polega ocieplanie metodą BSO?

Na czym polega ocieplanie metodą BSO?

BSO, czyli bezspoinowy system ociepleń stanowi jedną z popularniejszych form termoizolacji budynków. Metoda ta, nazywana dawniej lekko mokrą, stosowana jest do ścian zewnętrznych zarówno nowych, jak i remontowanych obiektów. Sprawdza się ona doskonale na wielu powierzchniach, minimalizując straty ciepła. Właściwe położenie systemu w znacznym stopniu  wpływa więc na redukcję wysokości rachunków za ogrzewanie.

Budowa systemu BSO

Bezspoinowy system ociepleń to stosunkowo proste rozwiązanie, które pozwala zwiększyć energooszczędność budynków. Jego kluczowym elementem jest warstwa termoizolacyjna, którą przykleja się do ścian za pomocą zaprawy klejowej. Zwykle materiały są też dodatkowo mocowane z wykorzystaniem kołków.

Prawidłowe wykonanie ocieplenia wymaga jednak wcześniejszych prac przygotowawczych. Powierzchnie muszą być dokładne oczyszczone, a wszelkie ubytki czy nierówności wypełnione. Jeśli do ścian przylega zaś stary tynk, należy go bezzwłocznie skuć. Aby wiedzieć, czy podłoże jest już właściwie przygotowane, można przykleić próbkę izolatora i po kilku dniach zweryfikować jego przyczepność. Jeśli przy próbie oderwania materiału, część przylegająca pozostanie na miejscu, będzie to zielone światła dla kolejnego etapu prac.

Materiały termoizolacyjne wzmacnia się warstwą zaprawy klejowej, w której ponadto zatapia się  siatkę z włókna szklanego. Mając takie zbrojenie, należy przystąpić do nakładania tynków cienkowarstwowych. To jaki rodzaj tynku zostanie użyty, zależy głównie od charakteru izolatora. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja budynku, jak i oczekiwana kolorystyka elewacji. Chcąc zwiększyć przyczepność tynku, zaleca się zagruntowanie warstwy zbrojącej.

Jak widać, prace z bezspoinowym systemie ociepleniowym wymagają należytej staranności. Wykonawca musi przestrzegać wytycznych producentów materiałów, gdyż nawet najmniejszy błąd bywa problematyczny. Dlatego też przy wyborze ekipy budowlanej, warto kierować się doświadczeniem pracowników i ich uprawnieniami. Firmą godną polecenia jest zdecydowanie Opal Usługi Ogólnobudowlane Piotr Wysopal.

Materiały termoizolacyjne i ich zalety

System BSO bazuje na dwóch materiałach termoizolacyjnych. Najczęstszym rozwiązaniem jest użycie płyt z wełny mineralnej o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Takie płyty fasadowe cechuje trwałość i odporność na zarysowanie. Nie odkształcą się one nawet przy skrajnych warunkach atmosferycznych. Co więcej, ze względu na swą strukturę, wełna mineralna stanowi dobrą ochronę przeciwpożarową. Warto dodać, że do jej związania z podłożem, nadaje się wiele preparatów. Nie musimy więc się martwić, iż dany produkt nie będzie z nią współpracował.

Do ocieplania metodą lekko mokrą stosuje się również styropian. Lekki i łatwy w obróbce posiada zbliżone właściwości termiczne do wełny. W przeciwieństwie do niej nie przepuszcza jednak pary wodnej. W mniejszym stopniu tłumi ponadto hałasy z otoczenia. Budynki ociepla się głównie styropianem samogasnącym klasy EPS 70. Jego sztywne płyty mają gładkie krawędzie, bądź też są frezowane na pióro i wpust, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz