Artykuł sponsorowany

Na czym polega modelowanie BIM?

Na czym polega modelowanie BIM?

Sektor budownictwa nieustannie się rozwija. Musi sprostać rosnącym wymaganiom i dostosować się do zmian, ulepszając rozwiązania informatyczne. Mają one umożliwiać przetwarzanie oraz udostępnianie danych o budynku w dowolnej chwili, udostępniając wynik całego zespołowi, który jest zaangażowany w projekt. Chociaż BIM pojawia się coraz częściej w branży projektowo-budowlanej, człowiek nie związany z tą dziedziną nie ma pojęcia, na czym polega technologia Building Information Modeling.

 Modelowanie BIM - podstawowe informacje

W Polsce technologia BIM nie jest jeszcze dobrze znana. Co oznacza i na czym polega? Modelowanie BIM to modelowanie informacji o budynku, które umożliwia ciągły oraz natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, w tym o jego kosztach i planowanych harmonogramach. Pozwala też na uproszczenie procesu projektowania, ponieważ projektanci mogą w świecie wirtualnym testować rozmaite warianty, aż w końcu wybiorą ten najbardziej optymalny. Nie trzeba obawiać się o wiarygodność wyników. Jeden cyfrowy model zapewnia prowadzenie spójnej dokumentacji oraz wiarygodnych analiz i szacunków kosztów inwestycji. Wszyscy pracują na jednym modelu. Mogą projektować, budować i zarządzać budynkiem, minimalizując liczbę możliwych do popełnienia błędów w trakcie prowadzenia dokumentacji danego obiektu.

Tradycyjne metody projektowania oraz budowania nie pozwalają w taki sposób modelować informacji. BIM odnosi się do każdej z trzech głównych faz życia budynku, dlatego możliwe jest projektowanie zrównoważone oraz wykorzystanie modelu zarówno w fazie projektowania, jak też w momencie samej budowy i już po jej zakończeniu.

 Technologia BIM i model 3D budynku

Zastosowanie technologii BIM pozwala uzyskać model 3D budynku, który dokładnie odzwierciedla elementy składowe obiektu. Jest odpowiednikiem rzeczywistych elementów - w tym ścian, okien, drzwi, schodów czy słupów. 

Co za tym idzie, można zrozumieć i dokładnie przeanalizować budynek jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych - komentuje nasz ekspert z firmy 3D Scanners. Dodaje: Szereg analiz, które można dzięki temu przeprowadzić, pozwala zawczasu wykryć kolizje elementów, dokonać dokładnych analiz akustycznych czy nasłonecznienia, sprawdzając wszystkie kluczowe kwestie.

 Zalety technologii BIM

Jakie są zalety z zastosowania technologii BIM? BIM:

  • to technologia otwarta, pozwalająca współpracować wszystkim specjalistom, którzy biorą udział w projektowaniu budynku. Projektanci, konstruktorzy itp. mogą pracować na jednym modelu, równolegle wprowadzając zmiany,
  • jest dostępny dla klientów, którzy są właścicielami budynku albo jego zarządcami. Mogą oni sprawdzać projekt na urządzeniach mobilnych,
  • ma znacznie bardziej uniwersalny charakter i szersze spektrum wykorzystania, aniżeli cyfrowa, a już na pewno tradycyjna dokumentacja,
  • wiernie odtwarza rzeczywistość, podając precyzyjne informacje na temat projektu,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów, pozwala oszczędzić czas i zasoby,
  • skraca czas realizacji budynku i zwiększa kontrolę prowadzenia prac.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz