Artykuł sponsorowany

Na czym polega legalizacja i konserwacja gaśnic?

Na czym polega legalizacja i konserwacja gaśnic?

Obowiązujące w Polsce przepisy ochrony przeciwpożarowej rozmaitych budynków jasno wskazują na konieczność podawania regularnym przeglądom technicznym gaśnic. Na konieczność tę wskazują również Polskie Normy, a także dołączone do danych modeli instrukcje obsługi oraz dokumentacja techniczna. Czynności legalizacyjne i konserwacyjne muszą być przeprowadzane zgodnie z określonymi regułami. Warto dowiedzieć się,  na czym one polegają.

Konserwacja urządzeń gaśniczych w praktyce

Gaśnice proszkowe i śniegowe to elementy systemu przeciwpożarowego, które wymagają regularnej kontroli stanu technicznego. Na ogół przyjmuje się, że czynności kontrolne powinny być przeprowadzane co najmniej raz do roku. W praktyce jednak większość producentów tego typu sprzętu zaleca weryfikację sprawności jego działania przynajmniej raz na 6 miesięcy, zwłaszcza jeśli dany model przechowywany jest w pomieszczeniu, gdzie panuje duża wilgotność powietrza. Co więcej, należy także pamiętać o systematycznej wymianie znajdującego się w danej butli środka gaśniczego przynajmniej raz na 5 lat. Większe gaśnice proszkowe trzeba z taką samą częstotliwością poddawać badaniom oraz legalizacji – przeprowadzaniem tych czynności zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego (w przypadku gaśnic śniegowych takie czynności wystarczy wykonywać raz na 10 lat).

Oprócz tego, urządzenia gaśnicze trzeba obowiązkowo serwisować wówczas, gdy zostanie zaobserwowana jakakolwiek nieprawidłowość w ich działaniu albo uszkodzenia na butli. To samo dotyczy także gaśnic, które były już uruchamiane (nawet „na próbę”). Do wykonywania czynności serwisowych wykorzystuje się specjalistyczne oprzyrządowanie. W razie potrzeby stosuje się również odpowiednie części zamienne.

Czym jest legalizacja gaśnic?

Pod pojęciem legalizacji gaśnic najczęściej rozumie się zespół czynności polegających na weryfikacji, a także potwierdzeniu i zaświadczeniu odpowiednim dokumentem spełnianie przez daną gaśnicę ogólnie przyjętych wymagań. Mianem tym określa się zatem przegląd stanu technicznego konkretnego urządzenia oraz jego ewentualną naprawę (jeśli jest ona konieczna). W zakresie legalizacji mieści się czas efektywnego działania środka gaśniczego, a także ogólnej sprawności części konstrukcyjnych zawartych w gaśnicy kupionej w takim sklepie, jak Gas-Poż-Bis.

Terminu legalizacji pod żadnym pozorem nie można mylić z pojęciem gwarancji. Ta druga oznacza zapewnienie ze strony producenta, że sprzęt będzie działał sprawnie przez kilka lat od nabycia. Gwarancja na gaśnicę udzielana jest zwykle na okres od 3 do 5 lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz