Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Kanałowe leczenie zębów jest bardzo często jedynym sposobem poprawienia ogólnego stanu uzębienia i pozbycia się przyczyny dokuczliwego bólu. Niepoddanie się temu zabiegowi może skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, ale prawidłowo przeprowadzony zapewnia świetne rezultaty. Najlepiej poddać się mu u doświadczonego specjalisty w zaufanym gabinecie stomatologicznym.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym, polega na usunięciu uszkodzonej miazgi (nerwu), wypełnieniu powstałej w tej sposób przestrzeni i zabezpieczeniu jej odpowiednim materiałem. Przed zabiegiem stosowane jest znieczulenie, dzięki któremu pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort. Jednak w jego trakcie i pomimo zastosowania zastrzyku znieczulającego niektórzy pacjenci mogą być narażeni ból. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chorują między innymi na niedoczynność tarczycy, astmę, cukrzycę i jaskrę. Leczenie kanałowe zębów może trwać kilka godzin, dlatego ważne jest, aby przed nim zjeść większy i sycący posiłek. Zabieg można przeprowadzać zarówno u dzieci w uzębieniu mlecznym, jak i u dorosłych, nawet w podeszłym wieku.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Najbardziej charakterystyczną dolegliwością, która wskazuje na konieczność leczenia kanałowego jest ból uniemożliwiający sen. Innymi wskazaniami zabiegu są między innymi:
  • zapalenie lub martwica miazgi,
  • rozległa próchnica,
  • odsłonięcie nerwu zęba w wyniku urazu,
  • śmierć miazgi spowodowana naświetlaniem głowy lub bodźcami termicznymi,
  • wtórna próchnica powstała wokół plomb,
  • złamanie korony zęba,
  • uszkodzenia mechaniczne zębów,
  • niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe w przeszłości.
Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań co do leczenia kanałowego zębów. Wymienia się jedynie wady serca, przebyte zapalenie wsierdzia i sztuczną zastawkę w sercu.

Opieka nad pacjentem po leczeniu kanałowym

Po zakończonym leczeniu kanałowym stomatolog musi stwierdzić jego poprawność. Pacjentowi wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, na którym widać, czy kanały zębowe zostały wypełnione na odpowiednią długość. Za prawidłowo przeprowadzony zabieg uznaje się ten, w którym wypełnienie jest o 2 mm krótsze niż kanał zębowy. W przeciwnym przypadku dentysta może podjąć decyzję o usunięciu materiału i ponownym leczeniu. Takie kompleksowe usługi wykonuje gabinet stomatologiczny Joanny Białek-Skowrońskiej znajdujący się we Wrześni. Specjaliści z zakresu stomatologii pracujący na najlepszym jakościowo sprzęcie zapewniają pacjentom profesjonalizm usług i komfortową atmosferę podczas zabiegów.
Opracowanie:
Września, Sienkiewicza 12
tel. 605 408 533
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz