Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie kanałowe?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Dopadł Cię ból zęba i po wizycie u stomatologa okazało się, że czeka Cię leczenie kanałowe? Słyszałeś niepochlebne opinie o tym zabiegu i masz obawy, czy warto mu się poddać? Oczywiście, że tak, ponieważ w ten sposób możesz uchronić się przed usunięciem zęba. Co więcej, leczenie endodontyczne przeprowadza się ze znieczuleniem miejscowym. Chcesz dowiedzieć się, na czym ono dokładnie polega? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Kiedy zaleca się wykonanie leczenie kanałowego?

Leczenie endodontyczne wykonuje się wtedy, kiedy miazga zębowa jest w stanie zapalenia nieodwracalnego. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być między innymi: nieleczona próchnica, urazy zębów (np. pęknięcie lub złamanie korony), martwica miazgi, niepoprawnie przeprowadzony zabieg leczenia kanałowego w przeszłości oraz bruksizm. 

Przebieg leczenia kanałowego

Zabieg ten składa się z trzech etapów, trwa 1-2 godziny i jest bezbolesny. Najpierw stomatolog na przykład z gabinetu Dentlight, diagnozuje zmiany chorobowe i wykonuje zdjęcie RTG, które pozwoli mu sprawdzić budowę, ilość oraz ujścia kanałów korzeniowych. W drugim etapie przechodzi do podania znieczulenia miejscowego, zmierzenia kanałów endometrem i oczyszczenia ich przy użyciu pilników, miazgociągów oraz ozonu. Następnie dentysta wysusza je i wypełnia płynną gutaperką. Natomiast na końcu przechodzi do odbudowy zęba przy użyciu korony protetycznej lub tradycyjnego wypełnia. Warto dodać, że jeśli zależy nam na dokładnym przeprowadzeniu zabiegu, to powinien on zostać wykonany pod mikroskopem.

Czy zabiegowi leczenia endodontycznego mogą być poddawane dzieci?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia leczenia kanałowego u dzieci. Wykonuje się je zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Warto jednak wiedzieć, że osoby, które cierpią na choroby serca, stawów, nerek lub stany obniżonej odporności powinny skonsultować się z lekarzem przed zabiegiem, ponieważ może on doprowadzić do zaostrzenia wymienionych schorzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz