Artykuł sponsorowany

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Lakierowanie proszkowe to metoda, która zaskoczy Cię ilością zastosowań oraz skutecznością. Polega na pokrywaniu wydzielonych powierzchni farbą, która jest rozprowadzana równomiernie z pomocą natrysku elektrostatycznego. W efekcie powstaje gładka oraz trwała powłoka o doskonałych parametrach technicznych. Dowiedz się więcej o zaletach lakierowania farbą proszkową.

Malowanie metalu to spore wyzwanie. Uzyskanie pożądanego efektu nie byłoby możliwe bez nowoczesnych metod. Najskuteczniejszą, a zarazem najpopularniejszą z nich jest lakierowanie proszkowe. Umożliwia ono rozprowadzanie farby na elementach ocynkowanych, aluminiowych oraz stalowych.

Przebieg procesu lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe odbywa się w odpowiednio wydzielonych, zaaranżowanych malarniach. Jedna z nich należy do firmy Art-Mar. W takich miejscach powłoki naelektryzowanych farb proszkowych są nakładane na uprzednio przygotowane elementy metalowe. Przeanalizujmy przebieg całego procesu.

1.Element jest przygotowywany do malowania, czyli czyszczony z zabrudzeń, osadów, odtłuszczany. To ważny etap, którego nie można pominąć. Farba przylega prawidłowo wyłącznie do czystych i suchych powierzchni. W tym momencie specjalista zabezpiecza go również przed korozją, nierównościami i odpryskami.

 2.Tak przygotowany element poddawany jest malowaniu. Cząsteczki farby o wielkości od 20 do 100 mikrometrów są aplikowane na powierzchnię metalową. Siły elektrostatyczne utrzymują je na miejscu. Do oprysku dochodzi z wykorzystaniem odpowiednich farb proszkowych — poliestrowych, epoksydowych.

 3. Element jest nagrzewany do temperatury 140 - 200° C. Dochodzi do stopnienia proszku i jego polimeryzacji. Powstaje twarda, odporna na czynniki chemiczne i mechaniczne powłoka lakiernicza.

Przeczytaj też: Wszystko o lakierowaniu proszkowym.

Zastosowanie farb proszkowych

Farby proszkowe są stosowane do pokrywania elementów metalowych — ocynkowanych, aluminiowych czy stalowych. Sprawdzą się tam, gdzie mamy do czynienia z powierzchnią wykazującą zdolności przewodzące. Najczęściej wykorzystywane są do malowania i zabezpieczania elementów narażonych na intensywną eksploatację lub ekspozycję na czynniki atmosferyczne. Malowanie proszkowe chroni produkt przed:

  • korozją,

  • wysokimi temperaturami,

  • działaniem chemikaliów,

  • uszkodzeniami mechanicznymi.

Wśród przykładów praktycznego zastosowania tej metody możemy wyróżnić także produkcję: mebli metalowych, wyposażenia sklepów, hal magazynowych, ekspozycji, wystaw czy elementów wyposażenia marketów, a także malowanie części pojazdów, produkcję oświetlenia, sprzętu elektronicznego oraz maszyn budowlanych i rolniczych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz