Artykuł sponsorowany

Na czym polega kontraktowanie placówek medycznych z NFZ?

Na czym polega kontraktowanie placówek medycznych z NFZ?

Udzielanie pacjentom nieodpłatnych świadczeń zdrowotnych w placówkach medycznych jest możliwe, gdy mają one podpisany kontrakt z NFZ. Taką umowę uzyskuje się w trybie konkursowym lub rokowań. Wymaga to jednak przygotowania oferty i poprawnego wypełnienia oraz skompletowania dokumentacji. Między innymi te kwestie mają ważne znaczenie dla pozytywnego rozstrzygnięcia procesu kontraktowania.

Czym jest kontraktowanie świadczeń zdrowotnych?

To procedura polegająca na zawarciu umowy z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, w ramach której mogą udzielać konkretnych świadczeń medycznych dla osób do nich uprawnionych. Innymi słowy, chodzi o ich finansowanie ze środków publicznych. Umowy tego rodzaju są całkowicie jawne i zawierane na czas określony pomiędzy świadczeniodawcą – konkretną placówką medyczną – a dyrektorem wojewódzkiego oddziału NFZ. Dla pacjentów, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotne, oznacza to, że w danej przychodni czy też szpitalu mogą skorzystać nieodpłatnie z konkretnych świadczeń leczniczych. Co ważne, do kontraktowania z NFZ mogą przystępować zarówno niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, jak i samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

W jaki sposób zawiera się kontrakt z NFZ?

Cały proces rozpoczyna się od przygotowania planu zakupu świadczeń przez NFZ. Na tej podstawie instytucja ogłoszenie konkursowe, które zawiera:

  • opis wymagań – kwalifikacje i zaplecze techniczne podmiotów,

  • termin obowiązywania kontraktu,

  • wartość zawieranej umowy.

Wszyscy świadczeniobiorcy muszą mieć równy dostęp do tych informacji. Konkurs bowiem odbywa się z uwzględnieniem zasad uczciwej konkurencji. Nad całym postępowaniem pieczę sprawuje komisja powoływana przez dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ. To ona wybiera w trybie konkursowym placówki, które podpiszą kontrakt. Wyniki, czyli dane o wszystkich zawartych umowach są publikowane na stronach internetowych oddziałów NFZ w ciągu dwóch tygodni od zakończenia postępowania.

Zdarza się, że zamiast trybu konkursowego odbywają się rokowania. Taka sytuacja ma miejsce, gdy uprzednio ogłoszony konkurs został unieważniony lub pojawia się pilna potrzeba podpisania umowy na świadczenie, którego wcześniej nie było możliwości przewidzieć. Zaproszenia do rokowania są także wysyłane, gdy liczba świadczeniobiorców jest nie większa niż pięciu.

Jak zgłosić placówkę medyczną do kontraktowania?

Choć postępowanie nie jest skomplikowane, to warto rzetelnie przygotować wymaganą dokumentację, aby wyeliminować ryzyko odrzucenia zgłoszenia na przykład ze względu na błędy formalne. W jej sporządzeniu może pomóc między innymi firma Fiducia z Kielc, zajmująca się kompleksową obsługą placówek medycznych. Oferty konkursowe muszą mieć zarówno postać papierową, jak i elektroniczną. Składa się je w zamkniętej kopercie w miejscu oraz terminie, jakie zostały wskazane w ogłoszeniu. Można zrobić to osobiście lub przesłać ją za pośrednictwem poczty – w tym przypadku liczy się data stempla pocztowego, czyli nadania. Integralną część dostarczanej oferty stanowi poprawnie wypełniony wniosek dostępny poprzez wskazaną platformę informatyczną. Tylko kompletna dokumentacja wraz ze spełnieniem wymogów zawartych w ogłoszeniu, znacznie zwiększają szansę placówki medycznej na uzyskanie pozytywnego wyniku konkursu lub rokowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz