Artykuł sponsorowany

Na czym polega kinezyterapia oferowana w Centrum Rehabilitacji Leczniczej i kiedy się ją stosuje?

Na czym polega kinezyterapia oferowana w Centrum Rehabilitacji Leczniczej i kiedy się ją stosuje?

Coraz więcej ludzi spotyka się z różnymi problemami zdrowotnymi, z którymi udaje się do fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrana metoda może pomóc w wielu dolegliwościach. Jedną z takich ofert Centrum Rehabilitacji Leczniczej jest kinezyterapia. Polega ona na leczeniu ruchem i ma wpływ praktycznie na całe ciało pacjenta niezależnie czy dany obszar jest objęty chorobą, czy nie.

Kinezyterapia – co to jest?

Udając się do fizjoterapeuty, nie zawsze wiemy co nam dolega i jakie ćwiczenia powinnyśmy wykonywać, aby nasz stan zdrowia się polepszył. Po dokładnej diagnozie czasami specjalista zaleca nam kinezyterapię. Jest to inaczej zwane leczenie ruchem, które wywołuje pozytywny wpływ na wszystkie narządy naszego organizmu, a przede wszystkim na układ ruchu. Ta dziedzina fizjoterapii jest bardzo rozbudowana.

Ćwiczenia bierne przeprowadzane są przez kinezyterapeutę lub przez specjalistyczną aparaturę, a następnie pacjent zostaje zaangażowany w czynny udział. W procesie leczenia stosuje się izomeryczne zabiegi, w których dochodzi do napinania mięśni bez zmiany ich długości. W zależności od problemu, z jakim boryka się chory, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Leczniczej dobiera odpowiednią technikę leczenia.

W naszym ośrodku w ramach kinezyterapii wszystkie zajęcia przeprowadzamy indywidualnie. W skład wchodzą między innymi ćwiczenia, nauka czynności lokomocyjnych, mobilizacje, a także zabiegi fizykoterapeutyczne wspomagające proces leczniczy. Wykorzystujemy metody neurofizjologiczne np. PNF, w których ruch jest jednym z podstawowych bodźców terapeutycznych

– mówi specjalista.

Kiedy stosuje się terapię manualną?

Techniki terapii manualnej stosuje się w momencie, kiedy pacjent boryka się z bólem i ograniczeniami w obrębie układu ruchu. Może on występować na przykład w okolicy karku i głowy, stawów kręgosłupa czy kończyn. Pacjenci poddawani są takiemu leczeniu, gdy dokucza im m.in. rwa kulszowa, mają wady postawy czy zaburzenia snu. Po wstępnym badaniu przez fizjoterapeutę, które polega na ocenie tkanek miękkich i zakresu ruchu kości, zaczyna się leczenie. Dolegliwości ustępują często po jednym lub kilku zabiegach, a sprawność ruchowa i zdolności do podjęcia pracy zawodowej wzrastają bez konieczności przyjmowania farmaceutyków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz