Artykuł sponsorowany

Na czym polega fumigacja drewna?

Na czym polega fumigacja drewna?

Opakowania drewniane są często narażone na działanie szkodników. Szczególnie w sytuacji, kiedy biorą udział w transporcie, którego czas trwania wynosi nawet kilka tygodni. Zmiana stref klimatycznych zwiększa podatność na oddziaływanie szkodliwych organizmów. Dlatego właśnie drewniane skrzynie transportowe musza być poddawane procesowi fumigacji. W dzisiejszym artykule opowiemy na czym polega ten proces.

Przebieg fumigacji

Fumigacja, obok deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji, jest procesem zwalczania szkodliwych organizmów. Odnosi się przede wszystkim do szkodników, których działanie skupia się na elementach wykonanych z drewna. Organizmy takie drążą kanaliki i zagnieżdżają się w drewnie. Następnie, wraz z całym transportem, są przenoszone do innych rejonów kontynentu, a nawet świata. Dlaczego należy się ich pozbyć? Przede wszystkim ze względu na fakt, że owady są nosicielami wielu chorób. Dlatego przepisy z zakresu ochrony epidemiologicznej dosyć rygorystycznie podchodzą do kwestii zwalczania szkodników w materiałach biorących udział w transporcie. A do takich zaliczamy z pewnością opakowania drewniane.

Proces fumigacji składa się z etapu suszenia i odkażania drewna. Pierwszym krokiem jest podgrzanie drewna w temperaturze 56 stopni przez ok. 30 minut. Następnie elementy drewniane przechodzą etap odkażania. Używa się do niego tzw. gazu ciężkiego, który po rozpyleniu nie unosi się w powietrzu, ale opada na podłożu. Zadaniem gazu jest przeniknięcie struktur drewna i zabicie znajdujących się w nim szkodników. Często do tego typu zadań wykorzystywany jest fosforowodór czyli gaz otrzymywany z fosforku glinu. Zaletą tego związku jest neutralność dla opakowania. Nie pozostawia on zapachu i śladu chemicznego, a także nie ma wpływu na jakość transportowanych produktów.

Kiedy należy przeprowadzić fumigację?

Proces fumigacji wykonywany jest nie tylko na potrzeby transportu, ale także magazynowania towarów. Fumigacja ma kluczowe znaczenie w rolnictwie, magazynach zbożowych oraz innych, w których przechowuje się zboże i płody rolne. Bardzo ważnym elementem dbałości o opakowania drewniane jest ich okresowe czyszczenie. Pozwala to ograniczyć ryzyko inwazji szkodników

Standard ISPM15

Fumigowanie opakowań drewnianych jest konieczne jeśli mają one przejść odprawę celną. W krajach spoza Unii Europejskiej stosowany jest standard ISPM15. Opisuje on sposób „obróbki” drewnianych opakowań, który daje gwarancję likwidacji wszystkich szkodników. Producenci opakowań drewnianych, jak na przykład FHU DREWNOPAK, poddają wszystkie opakowania z drewna procesowi fumigacji.

Bezpieczeństwo w transporcie jest sprawą nadrzędną. Nie chodzi w tym przypadku o zabezpieczenie ładunku przed uszkodzeniami mechanicznymi. O wiele bardziej istotne jest usunięcie szkodników, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia towaru, a na dodatek przenieść wiele niebezpiecznych chorób.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz