Artykuł sponsorowany

Na czym polega formowanie wtryskowe?

Na czym polega formowanie wtryskowe?

Termoplastyczne tworzywa sztuczne przetwarza się w różny sposób, a jedną z bardziej wydajnych metod jest bez wątpienia formowanie wtryskowe. Materiały wejściowe w formie granulatu bądź krajanki poddawane są cyklicznym procesom w maszynie zwanej wtryskarką, która umożliwia nadanie im pożądanym kształtów. Wszystko odbywa się w sposób zautomatyzowany, co ogranicza koszty pracy do minimum.

Formowanie wtryskowe krok po kroku

Za pomocą formowania wtryskowego wytwarzane są opakowania, a także ich szczelne zamknięcia przeznaczone do produktów kosmetycznych, spożywczych czy szeroko rozumianej chemii gospodarczej. W jaki sposób przebiega ten proces? Tworzywo sztuczne w małych kawałkach trafia wpierw do wnętrza cylindra wtryskarki, gdzie następuje jego uplastycznienie pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki ślimakowi znajdującemu się we wnętrzu cylindra upłynnione tworzywo jest wtłaczane przez dysze do przygotowanej formy wtryskowej. Jej stalowa konstrukcja  napełnia się w szybkim tempie, co znacznie zwiększa efektywność produkcji. W zależności od rodzaju tworzywa, po jego przelaniu do formy, jest one chłodzone lub ogrzewane, co gwarantuje stabilizację i zachowanie kształtu. Po takiej obróbce następuje automatyczne opróżnienie formy, umożliwiając wyciągnięcie gotowego wyrobu w postaci wypraski. W ostatnim etapie oczyszcza się ją z pozostałości tworzywa, a także poleruje.

Chociaż cały proces wydaje się dosyć prosty, wymaga on obeznania się ze specyfiką przetwórstwa materiałów termoplastycznych. Dlatego też przy produkcji wielkoskalowej niezbędne są wysokie kwalifikacje pracowników, a także ich doświadczenie. Wysoki poziom usług w zakresie formowania wtryskowego zapewnia firma Ciekra Wiesław Ciechacki.

Zalety formowania wtryskowego

Formowanie wtryskowe stanowi niezwykle elastyczną metodę obróbki. Pozwala bowiem na wprowadzenie zmian w całym procesie produkcyjnym. Z tego względu można stosować materiały o zróżnicowanym stopniu wytrzymałości bądź też eksperymentować z dodatkami, które zwiększają odporność wyrobów na czynniki zewnętrzne.

Niewątpliwą zaletą formowania wtryskowego jest również jego powtarzalność. To przekłada się zaś na zminimalizowanie ilości odpadów i emisji szkodliwych związków. Produkty uboczne poddawane są recyklingowi, przez co znajdują zastosowanie przy innych procesach.

Metoda wtryskowa odznacza się wysoką jakością oraz estetyką wykonania. Wykorzystując odpowiednią formę, uzyskiwane są nawet najbardziej skomplikowane wyroby i to w ramach jednego procesu technologicznego. Czas formowania wyprasek oscyluje między kilkoma a kilkudziesięcioma sekundami, co czyni ową technikę jednym z najbardziej popularnych sposobów produkcji wieloseryjnych plastikowych przedmiotów.

Opracowanie:
Różanki, Piaskowa 6
tel. 669 497 711
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz