Artykuł sponsorowany

Na czym polega ekshumacja zwłok przeprowadzane przez firmę Ruciński Usługi Pogrzebowe?

Na czym polega ekshumacja zwłok przeprowadzane przez firmę Ruciński Usługi Pogrzebowe?

Generalnie ekshumacja polega na wydobyciu ciała z grobu. Najczęściej wykonuje się na prośbę rodziny ze względu na konieczność przeniesienia ciała na inny cmentarz. Zdarza się również, że ekshumacji dokonuje sąd lub prokurator, gdy stanowi istotny element toczącego się postępowania. Czym dokładnie jest ekshumacja zwłok przeprowadzana przez firmę Ruciński Usługi Pogrzebowe z Konstancina-Jeziorny i jakie prawa regulują procedurę ekshumacji?

Co to jest ekshumacja zwłok?

Ekshumacja to wyjęcie ciała lub szczątków zmarłych z grobu. Należy zauważyć, że ekshumacja najczęściej dokonywana jest w celu przeprowadzenia dokładnych lub sądowych oględzin lub ze względu na konieczność przeniesienia zwłok na inny cmentarz. Ważne jest również, aby wiedzieć, że ekshumację przeprowadza się tylko w ściśle określonych przypadkach. Przeprowadza się ją w przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby pochowanej lub okoliczności śmierci. Badania DNA pozwalają na weryfikację, kto jest pochowany, a kompleksowe badanie lekarskie, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, pozwala na ustalenie okoliczności zgonu. Ekshumacja zwłok często ma miejsce podczas procesu dowodowego w sprawach o zabójstwo. Usługi w kwestii ekshumacji świadczy firma Ruciński Usługi Pogrzebowe z Konstancina-Jeziorny.

Kto zleca ekshumację zwłok?

Ciało można ekshumować na wniosek rodziny. Organem decyzyjnym w tej sprawie jest Państwowy Inspektor Sanitarny. Kolejnym krokiem jest uzyskanie zgody administracji cmentarza, z którego szczątki mają zostać ekshumowane. Zgodnie z przepisami ekshumację zwłok można przeprowadzić tylko w okresie od 16 października do 15 kwietnia, tylko rano. Jedynie właściwy Państwowy Inspektor Sanitarny nadzorujący miejsce przeprowadzenia ekshumacji może podjąć decyzję o kolejnej ekshumacji. Wniosek o ekshumację mogą zgłosić następujące osoby: małżonka lub małżonek zmarłej osoby, dzieci, wnuki i prawnuki zmarłego, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie zmarłego, krewni boczni do 4. stopnia pokrewieństwa, powinowaci w linii prostej do 1. stopnia.

W jaki sposób odbywa się ekshumacja?

Aby przeprowadzić ekshumację, należy wskazać, że cmentarz, na którego terenie zmarły musi zostać przeniesiony. Ekshumacji dokonuje wskazany przez rodzinę zmarłego dom pogrzebowy, np. firma Ruciński Usługi Pogrzebowe z Konstancina-Jeziorny. Tylko upoważnione osoby mogą być obecne podczas wydobywania zwłok. Może to być najbliższa rodzina lub jej przedstawiciel. O dacie ekshumacji musi również zostać powiadomiony państwowy inspektor sanitarny. Należy również powiadomić kierownictwo na piśmie o miejscu przekazania ciała. Sama ekshumacja może się różnić w zależności od stanu zwłok. Przyjmuje się, że ciało ludzkie ulega mineralizacji w 15 do 20 lat po pogrzebie. Jeśli ciało nie zostało zmineralizowane, to ze starą trumną, w specjalnej skrzyni jest transportowane w nowe miejsce. Trumna jest natychmiast składana na nowym cmentarzu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz