Artykuł sponsorowany

Na czym polega działanie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Na czym polega działanie przydomowej oczyszczalni ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to pożyteczne i ekologiczne urządzenie do domów. Rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Przydomowa oczyszczalnia służy środowisku naturalnemu, a jednocześnie generuje niemałe oszczędności. Instalacja przydomowej oczyszczalnie musi być dobrana indywidualnie. Występują różne warianty oczyszczalni, a nowoczesne technologie wybiera się adekwatnie pod liczbę mieszkańców, rodzaj gruntu, charakter obiektu oraz wielkość działki.

Etapy procesu oczyszczania

Oczyszczalnie przydomowe funkcjonują na podstawie mechanicznego, chemicznego lub biologicznego usuwania zanieczyszczeń z terenu brudnej wody.

Bez względu na rodzaj oczyszczalni przydomowej, niezmiennie występują dwa etapy oczyszczania - beztlenowy i tlenowy:

  1. Etap I – procesy biochemiczne zachodzą w jedno lub wielokomorowym osadniku gnilnym. Procesy te wywołane są przez bakterie beztlenowe, a także przez zjawiska fizyczne, takie jak sedymentacja czy floatacja. Osad, powstały w wyniku tego etapu, fermentuje się i rozkłada, tworząc proste związki. Płynną część ścieków nazywa się szarą wodą, która po 2-3 dniach przepływa do studzienki rozdzielczej.
  2. Etap II – na tym etapie procesu, ścieki poddawane są dalszemu oczyszczaniu. Podczas tego poziomu następuje rozkładanie i neutralizowanie niebezpiecznych dla środowiska licznych zanieczyszczeń.  

Technologie oczyszczania ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków występują w różnych rodzajach i wszelkich konfiguracji instalacji. Wymienia się następujące technologie:

  • z drenażem rozsączającym,
  • ze złożem biologicznym, z komorą osadu czynnego,
  • z filtrem piaskowym,
  • z filtrem gruntowo-roślinnym.

Każdą instalację dobiera się indywidualnie, uwzględniając wszelkie czynniki. Zaleca się, aby montaż i dobór technologii zlecić doświadczonej firmie, takiej jak Bamar Tech z Wolsztyna.

Formalności

Przydomową oczyszczalnię ścieków można wykonać tylko, jeśli warunki glebowe i środowiskowe są odpowiednie. Przed rozpoczęciem wykonywania oczyszczalni ścieków należy wykonać badania geotechniczne, które potwierdzą możliwość działania. Pod uwagę należy wziąć również wielkość działki oraz odległość od innych obiektów na działce. Doskonałym miejscem jest płaska i rozległa działka,  z niskim poziomem wód gruntowych i dobrze przepuszczalnym gruntem. Wszystkie zasady powstawania przydomowej oczyszczalni ścieków regulują ściśle obowiązujące przepisy prawa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz