Artykuł sponsorowany

Na czym polega deratyzacja?

Na czym polega deratyzacja?

Szczury i myszy zaliczane są do niebezpiecznych gryzoni, ponieważ często przenoszą rozmaite choroby, mogące zagrażać naszego zdrowiu lub życiu. Szkodniki te przenoszą takie zarazki jak np. Samonellę spp, Escherichię coli i inne szkodliwe wirusy i bakterie. Aby pozbyć się tych gryzoni, przeprowadza się deratyzację. Proces ten nazywany jest również odszczurzaniem. Zwalczanie szkodników przeprowadzania się za pomocą środków biologicznych, chemicznych oraz fizycznych.

Dlaczego należy przeprowadzać deratyzację?

Gryzonie takie jak myszy i szczury mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia, ponieważ są nosicielami wielu baterii, wirusów i pasożytów. Jednak to niejedyny problem związany z obecnością tych szkodników. Szczury oraz myszy przyczyniają się do zanieczyszczania produktów spożywczych, niszczenia magazynowanej żywności, a nawet niszczenia konstrukcji obiektów budowlanych i instalacji (np. wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej). Aby uniknąć problemów wywołanych obecnością szczurów i myszy, zaleca się przeprowadzanie deratyzacji. Usługi tego typu oferuje między innymi Zakład dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji z Zielonej Góry.

Jeżeli zbagatelizujemy problem obecności gryzoni w danym obiekcie, może dojść do większych strat i szkód. Wynika to z faktu, że wspomniane szkodniki szybko przystosowują się do każdym warunków, a do tego cechują się wysoką rozrodczością i zdolnością przetrwania. Jedną z oznak, że w danym miejscu zaległy się szczury lub myszy są pozostawione plamy po ich obecności. Zazwyczaj jest to mieszanka tłuszczu i brudu, a czasami także moczu. Kolejnym śladem są zniszczenia magazynowanych towarów oraz drewna.

W jaki sposób przeprowadza się odszczurzanie?

Deratyzację przeprowadza się w różnych obiektach, w których zaobserwowano obecność gryzoni. Najczęściej są to obiekty mieszkalne, użytkowe i przemysłowe, aczkolwiek fachowcy od odszczurzania świadczą swoje usługi również w innych miejscach. Tymi mogą być systemy kanalizacyjne, parki czy ogrody. Do zwalczania szkodników wykorzystuje się najczęściej sposoby chemiczne, fizyczne i biologiczne. Do mechanicznych metod eliminacji szczurów i myszy zaliczamy między innymi:

  • pułapki sprężynowe,
  • pułapki gilotynki,
  • potrzaski,
  • pułapki żywołowne na gryzonie.

Ostatni z wymienionych sposobów zalecany jest w momencie, gdy istnieje ryzyko skrzywdzenia innych zwierząt. Stąd też są one chętniej wybierane niż np. środki chemiczne. Jednak i te cieszą się dużą popularnością wśród firm zajmujących się deratyzacją. Chętnie używane chemikalia do odszczurzania to rodentycydy. Należy mieć jednak na uwadze, że nie powinno się ich wykorzystywać w zwalczaniu gryzoni, gdy w pobliżu jest żywność. Przykładem innego środka chemicznego stosowanego podczas deratyzacji jest antykoagulant. Preparaty te obniżają krzepliwość krwi i doprowadzają do krwotoku wewnętrznego u gryzoni. Takie trutki na szkodniki są bardzo skuteczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz