Artykuł sponsorowany

Na czym polega czyszczenie i mycie dachu oraz kiedy warto je wykonać?

Na czym polega czyszczenie i mycie dachu oraz kiedy warto je wykonać?

Czysty, zadbany dach bez osadów, przebarwień i plam, to niekwestionowana wizytówka Twojego domu. Niezależnie od tego, czy pokrycie jest wykonane z blachy, dachówek ceramicznych lub cementowych, warto je regularnie konserwować, by posłużyło wiele lat w niezmienionym stanie. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega profesjonalna usługa mycia i sprzątania dachu oraz kiedy warto ją zlecić firmie zewnętrznej.

Istnieje wiele różnych czynników, które mają niekorzystny wpływ na wygląd Twojego dachu i sprawiają, że poszczególne jego partie niszczą się oraz matowieją. Dachy domów usytuowanych w pobliżu drzew liściastych i iglastych są szczególnie narażone na powstawanie warstwy osadów czy mchu, zaś obiekty położone w obrębie dużych miast lub ruchliwych dróg są stale zanieczyszczane spalinami, a także smogiem. Nawet płytka warstwa brudu silnie oddziałuje na dachówkę, ponieważ zawiera między innymi kwasy, które niszczą jej strukturę.

Kiedy zlecić mycie i czyszczenie dachu

Jak zauważa Adam Gawkowski z firmy sprzątającej Mech – Tech: samodzielne czyszczenie dachu nie zawsze jest możliwe, na przykład wtedy, gdy budynek ma więcej niż jedną kondygnację lub ilość nagromadzonych zanieczyszczeń jest zbyt duża, by można było ją wyeliminować bez dostępu do odpowiednich narzędzi oraz sprzętu – w tym podnośnika koszowego. Aby uniknąć ryzyka upadku z wysokości i mieć pewność, że Twój dach zostanie umyty odpowiednimi detergentami, zgodnie z zaleceniami producenta, zleć konserwację zaufanej, lokalnej firmie, która szybko i sprawnie usunie brud z dachówek lub blach.

Nie istnieją precyzyjne zasady dotyczące częstotliwości mycia i czyszczenia dachów. Zabieg mycia warto wykonać średnio raz na 8 - 10 lat, nawet jeśli nie widać mchu ani zacieków. Jeśli na dachu regularnie gości ptactwo lub sypią się na niego sosnowe igły czy liście z pobliskich drzew, czyszczenie powinno być zaś przeprowadzane co najmniej raz na 5 lat. Nadmiar osadów biologicznych może bowiem powodować korozję elementów metalowych, matowienie dachówki i narastające problemy z drożnością rynien.

Konserwacja dachu poprzez czyszczenie i mycie

Firma sprzątająca Twój dach dokonuje najpierw jego oględzin, by ocenić stan oraz dobrać najskuteczniejsze metody i preparaty myjąco – odgrzybiające. Kolejny etap to czyszczenie dachu, czyli usunięcie warstwy mchu, a także osadów z rur odpływowych metodami mechanicznymi, przy użyciu szczotek teleskopowych oraz specjalistycznych szczotek do rynien.

Finalnym etapem jest mycie dachu karcherem specjalistycznymi środkami myjąco – impregnującymi lub nabłyszczającymi, pod odpowiednim ciśnieniem, począwszy od szczytu dachu po jego dolne partie. Zabrudzenia spływają wówczas do rur odpływowych, a elewacja pozostaje czysta i bez zacieków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz