Artykuł sponsorowany

Na czym polega beznitowe łączenie blach?

Na czym polega beznitowe łączenie blach?

Blachy można łączyć na wiele sposobów – do najpopularniejszych należy ich zgrzewanie oraz nitowanie, które, choć mają swoje zalety, ustępują na niektórych polach łączeniu beznitowemu. To, jak sama nazwa wskazuje, nie wykorzystuje ani nitów, ani też wysokiej temperatury, zapewniając przy tym połączenie blach dowolnej grubości. W związku z tym, że w tego typu połączeniu brakuje dodatkowych elementów, ma ono wiele zalet – jest między innymi dużo bardziej higienicznie. Jak powstaje?

Technologia beznitowego łączenia blach

Maszyny służące do beznitowego łączenia blach są niejednokrotnie silnie wyspecjalizowane, dostosowane do potrzeb konkretnego klienta i półproduktów, z którymi pracuje. Wszystkie parametry tego typu maszyn mogą zostać dostosowane do grubości łączonych blach czy ich rodzaju. Jednym z ich producentów jest firma Techno‐Pol. Wybierać możemy także w kształtach i wielkościach stempli oraz matryc stanowiących główne elementy robocze takich urządzeń.

Połączenie beznitowe powstaje na skutek nacisku, który wywiera stempel na umieszczone pod nim, leżące względem siebie równolegle arkusze blach. W związku z dużą siłą i prędkością stempla, przebija obie blachy, jednak nie w sposób niekontrolowany – pod stemplem znajduje się bowiem specjalna, wyposażona w elementy ruchome matryca. Nacięte z dwóch stron blachy zostają wciskane pomiędzy dwa ruchome elementy matrycy, a po dociśnięciu do jej dna następuje zgniatanie materiału powodując spęczenie, będące ich łącznikiem. Zarówno stempel jak i matryca muszą być do siebie ściśle dopasowane, co wymaga dużej precyzji wykonanych narzędzi.

Jakie parametry beznitowego łączenia blach można dostosować?

Rezultatem podstawowego połączenia beznitowego jest swoisty guzik, wklęsły po jednej stronie i wypukły z drugiej. Co ważne, w trakcie całego procesu zniszczeniu nie ulega ochronna powierzchnia blachy, przez co zachowane są jej parametry – na przykład antykorozyjne. Istnieją także maszyny do beznitowego łączenia blach, które nie generują wypukłości, co ma znaczenie w przypadku elementów, gdzie zapewnienie płaskiej powierzchni to priorytet.

Parametry łączenia zależne są między innymi od tego, jakie blachy będą ze sobą spajane – przede wszystkim od ich grubości oraz rodzaju stali, z jakiej je wyprodukowano. Grubsze blachy będą potrzebowały stempli o większym nacisku – mierzonym w kiloniutonach – dlatego przed przystąpieniem do zakupu nowej maszyny do beznitowego łączenia blach musimy zebrać wszystkie informacje na temat procesu technologicznego, w którym będzie ona uczestniczyć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz