Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie wzroku i jak często powinniśmy je wykonywać?

Na czym polega badanie wzroku i jak często powinniśmy je wykonywać?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest regularne badanie wzroku. Teraz, kiedy tak dużo czasu spędzamy przed monitorem i ekranem telefonu, należy na to zwrócić szczególną uwagę. Warto zdać sobie sprawę, że kwestie zdrowotne dotyczące wzroku nie powinny być traktowane z przymrużeniem oka, bo to właśnie o jak najlepszą sprawność oczu chodzi.

Jak wygląda podstawowe badanie wzroku?

Podczas podstawowego badania wzroku sprawdzona zostaje ostrość widzenia. Jest ono całkowicie bezbolesne i trwa około pół godziny. Powinno rozpocząć się od przeprowadzonego przez lekarza wywiadu. Należy wówczas wspomnieć o wszelkich niepokojących objawach, jakie zauważamy, a także poinformować go o ewentualnych zabiegach, chorobach i urazach oczu. Specjalista poprosi także, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące występowania chorób narządu wzroku u członków najbliższej rodziny.

W trakcie podstawowego badania wzroku, które wykonuje się podczas badań przesiewowych lub przed doborem szkieł okularowych, wykorzystywana jest tablica Snellena, na której umieszczone są optotypy. Są to różnej wielkości znaki, pomagające określić umiejętność widzenia z różnych odległości. Pacjent ma za zadanie odczytywać cyfry lub litery, które dostrzega. Badanie przeprowadzają specjaliści odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Może to być okulista lub optometrysta. Ważne, by wykonywać je u doświadczonych osób. We wrocławskim Salonie Optycznym na Oko badania przeprowadzane są zawsze zgodnie z obowiązującymi standardami.

Jak często powinniśmy odwiedzać specjalistę?

Większość osób udaje się na badanie wzroku, kiedy zauważa u siebie problemy z ostrością widzenia lub inne dolegliwości. Może to być między innymi nadmierne łzawienie oka, światłowstręt lub pieczenie czy bolesność, które uprzykrzają życie i utrudniają widzenie. Pójście do specjalisty jest wówczas konieczne, by problemy się nie pogłębiały. Jednak nie tylko przy występowaniu takich charakterystycznych objawów warto odwiedzić gabinet okulistyczny.

Nasz wzrok należy kontrolować regularnie, a specjaliści zalecają badanie go co dwa lata. Cykliczne wizyty u okulisty pozwolą wykryć na wczesnym etapie takie choroby jak zwyrodnienie plamki czy jaskra, które często, na początku bezobjawowo, rozwijają się u osób po 40 roku życia. Krótszy odstęp czasu między badaniami wzroku powinny zachować osoby, które ze względu na problemy zdrowotne są szczególnie narażone na niekorzystne zmiany widzenia. Częste badanie istotne jest także u osób starszych, które wizytę u specjalisty powinny planować raz w roku. 

Inne zalecenie dotyczą dzieci. Pierwsze badanie wzroku u najmłodszych powinno być przeprowadzone między drugim a trzecim rokiem życia. Regularnie rutynowe kontrole będzie przeprowadzał także pediatra. Powinny one odbywać się co roku, chyba że zalecenia specjalisty są inne. Ważne jest także skontrolowanie wzroku dziecka, zanim zacznie ono naukę szkolną.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz