Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie ergospirometrem?

Na czym polega badanie ergospirometrem?

Nieznajomość możliwości własnego organizmu podczas uprawiania sportów może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Szczególnie w dyscyplinach wytrzymałościowych, takich jak na przykład bieganie, znaczenie ma wydolność płuc, serca oraz mięśni. Tę pozwala ocenić badanie ergospirometryczne. Kto może z niego skorzystać i jak się je przeprowadza? O tym piszemy w poniższym artykule.

Jak przebiega ergospirometria?

Tego rodzaju badanie inaczej określa się również jako test wydolnościowy, wysiłkowy sercowo-płucny, spiroergometrię lub w skrócie CPET. Ma ono na celu ocenę wydolności oddechowo-krążeniowej u pacjenta. Odbywa się ono z wykorzystaniem specjalnej aparatury, w której skład wchodzą elektrody EKG, maska, komputer odczytujący dane pomiarowe oraz urządzenie sportowe w postaci bieżni bądź cyklometru. Całość trwa nie dłużej niż pół godziny, a osoba badana zostaje podłączona do ergospirometru, jaki można odnaleźć między innymi w ofercie Sklepu Medycznego Marty Kadzewicz. W tym czasie pacjent biegnie lub jedzie na rowerze stacjonarnym przy zwiększonym obciążeniu. Organizm musi zostać doprowadzony do tak zwanego maksimum wydolnościowego, czyli największego zmęczenia. Urządzenie pozwala analizować nie tylko rytm pracy serca, ale również przepływ wraz ze składem wydychanego i wdychanego powietrza.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jednak zjeść lekki posiłek, mieć ze sobą strój sportowy oraz unikać picia kawy czy też herbaty, które mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi i mogą zaburzyć uzyskane wyniki. Okresowe powtarzanie ergospirometrii pozwala ocenić pogorszenie lub polepszenie parametrów. Ponadto umożliwia stwierdzić, czy u podstaw ewentualnych zaburzeń wydolności leżą przyczyny kardiologiczne, płucne bądź mięśniowe.

Do kogo kierowane jest badanie?

Najczęściej z testu wysiłkowego sercowo-płucnego korzystają obowiązkowo zawodowi sportowcy. Stanowi on bowiem niezwykle cenne źródło informacji o ich kondycji, stanie zdrowia oraz możliwościach, jakie mogą osiągnąć w swojej dyscyplinie. Niemniej jednak coraz więcej osób interesuje się zdrowym trybem życia, włączając aktywność fizyczną do codziennego planu dnia. Niezwykle popularne stało się w ostatnim czasie bieganie. Niestety, wielu amatorów nie jest świadomych tego, na ile mogą sobie pozwolić w trakcie treningu. To właśnie i do nich kierowane jest badanie ergospirometrem. Uzyskane wyniki po konsultacji z lekarzem oraz trenerem personalnym pozwolą precyzyjnie określić intensywność ćwiczeń, aby miały one faktycznie pozytywny wpływ na zdrowie. Należy pamiętać, że nawet hobbystyczne bieganie wymaga chociaż minimalnego przygotowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz