Artykuł sponsorowany

Na czym polega audyt BHP prowadzony przez Europejskie Centrum Bezpieczeństwa Pracy?

Na czym polega audyt BHP prowadzony przez Europejskie Centrum Bezpieczeństwa Pracy?

Audyty BHP mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorców działających w każdej branży. Równie ważne, często nawet istotniejsze, są dla pracowników. Szczególnie tych pracujących w trudnych warunkach i obsługujących rozmaite maszyny. Czym są kontrole prowadzone przez Europejskie Centrum Bezpieczeństwa Pracy? W jaki sposób wpływają na codzienne obowiązki załogi danej firmy? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Komfortowe warunki pracy

Przedsiębiorcy muszą zapewnić swoim podwładnym bezpieczne warunki w firmie. Wynika to z zapisów kodeksu pracy oraz z Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie ogólnych przepisów BHP. Te wytyczne nakazują też przeprowadzać audyt bezpieczeństwa i higieny pracy. To analiza procedur stosowanych w zakładzie i sprawdzenie czy są zgodne z obowiązującymi przepisami. Pozwala zidentyfikować i wyeliminować wszelkie nieprawidłowości i zagrożenia. Po kontroli przedsiębiorca ma czas na wprowadzenie poprawek bez narażenia się na konsekwencje prawne. Rzecz jasna audytu nie musi wykonywać sam, może go zlecić Europejskiemu Centrum Bezpieczeństwa Pracy. To podmiot prowadzący szkolenia i świadczący inne usługi związane z BHP.

Zakres audytu BHP

Audyt warto przeprowadzać cyklicznie, przynajmniej raz do roku. Nie w każdej firmie zatrudniony jest specjalista z zakresu BHP, który się tym zajmuje. Dlatego Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała listę kontrolną pomagającą przedsiębiorcą wykonać audyt zgodny z przepisami. Kieruje ich uwagę między innymi na:

  • ocenę ryzyka zawodowego,
  • system udzielania pierwszej pomocy,
  • ochronę przeciwpożarową,
  • warunki środowiska pracy.

Na liście kontrolnej znajduje się o wiele więcej pozycji i każda z nich zawiera dokładniejsze wskazówki. Choć ułatwia zadanie, trzeba wiedzieć, że do prawidłowego audytu BHP potrzebna jest fachowa wiedza. Dotycząca zagrożeń na stanowisku pracy, stosowanych zabezpieczeń i zmieniających się przepisów.

Zakres kontroli bezpieczeństwa i higieny pracy, poza listą, zależy od specyfiki branży. Doświadczony specjalista będzie wiedział, na co trzeba zwrócić uwagę. Przykładowe działania opisał nam pracownik ECBP Elbląg, podmiotu oferującego usługi BHP i szkolenia ppoż:

- Podczas audytu sprawdzamy warunki na stanowiskach pracy. Oceniamy instrukcje bezpieczeństwa, wykonywania codziennych obowiązków i obsługi maszyn. Kontrolujemy pomieszczenia sanitarne, drogi transportowe i sprzęt gaśniczy.
Po audycie Europejskie Centrum Bezpieczeństwa Pracy sporządza dokładną dokumentację BHP. Jest to raport wskazujący wszelkie nieprawidłowości i sposoby ich wyeliminowania. Na jego podstawie przedsiębiorca dostosuje się do obowiązujących przepisów.
Opracowanie:
Elbląg, Wyspiańskiego 4
tel. 55 233 56 80
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz