Artykuł sponsorowany

Na czym polega analiza sitowa i areometryczna? – Geobud

Na czym polega analiza sitowa i areometryczna? – Geobud

Analiza sitowa polega na rozdziale materiału na frakcje zawierające ziarna o różnej wielkości. Pozwala ona określić skład ziarnowy. Metoda areometryczna wykonywana jest na podstawie prędkości opadania cząstek mineralnych w zawiesinie wodnej. Polega na pomiarach gęstości zawiesiny glebowej podczas sedymentacji cząsteczek w stałej temperaturze przy pomocy areometru. Firmą, która przeprowadza oznaczenia składu granulometrycznego jest Geobud.

Co warto wiedzieć na temat analizy sitowej?

Analiza sitowa stosowana jest w geotechnice, geologii inżynierskiej, sedymentologii. Wykorzystuje się ją do określenia składu granulometrycznego gruntów. Wykonywana jest przy użyciu sit o średnicach oczek dobranych odpowiednio do przesiewanego materiału. Warto wiedzieć, że można ją przeprowadzić na dwa różne sposoby. Mianowicie na sucho, co ma miejsce najczęściej oraz na mokro dla materiałów zawierających grudki gliny lub ziarna oblepione pyłem. Dla celów własnych opracowań, firma Geobud stosuję tę metodę. To przedsiębiorstwo kładzie duży nacisk na uzyskanie, jak najdokładniejszych wyników badań geotechnicznych i geologicznych. Składa się z zespołu wykwalifikowanych pracowników. Posiada profesjonalnie wyposażone laboratorium.



W jaki sposób przeprowadzana jest analiza areometryczna?

Analiza aerometryczna przeprowadzana jest za pomocą metod sedymentacyjnych. Dotyczy ustalania składu granulometrycznego gruntu. Opiera się na pomiarze prędkości opadania cząstek gruntu w zawiesinie wodnej. Wykonywana jest ona, gdy poniżej najdrobniejszego sita jest ponad 5% próbki. Stosowany jest do niej areometr, czyli urządzenie, służące do mierzenia gęstości cieczy. – mówi specjalista. Przed rozpoczęciem analizy areometrycznej, należy go wycechować. Oprócz tego również używa się wagi laboratoryjnej, kolby stożkowej, cylindra pomiarowego, termometru, mieszadełka, sita tkanego o wymiarach boków oczek kwadratowych 0,071 mm lub 0,063 mm. Ta metoda stosowana jest przez firmy geologiczne. Przeprowadzają ją specjaliści, którzy mają stosowne uprawnienia branżowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz