Na co pomaga jaskółcze ziele?

Na co pomaga jaskółcze ziele?

Jaskółcze ziele znane w medycynie było już w starożytnej Grecji. Wówczas lekarz i uczony Dioscorides wykorzystywał glistnik jako lek przeciwgorączkowy. Obecnie roślina stosowana jest do leczenia kurzajek, dolegliwości skórnych i pokarmowych czy bólów miesiączkowych. Przeczytaj, jakie właściwości ma jaskółcze ziele, jak możesz wykorzystać je w domowej medycynie i na co uważać, w trakcie jego stosowania.

Strony www Strony www

Jaskółcze ziele – właściwości

Glistnik, czyli inaczej jaskółcze ziele, to roślina rosnąca pospolicie w całej Polsce. Jej właściwości znane były już w czasie starożytnej Grecji. Wówczas uczony i lekarz Dioscorides wykorzystywał ją jako lek przeciwgorączkowy. Z kolei w Rzymie, pisarz Pliniusz przypisywał jej moc przywracania wzroku jaskółkom, którym wcześniej wydłubano oczy. To prawdopodobnie stąd wzięła się polska nazwa tego zioła.

Jaskółcze ziele wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Sok z tej rośliny ma właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, dlatego jest on sprawdzonym sposobem na usunięcie kurzajek. Wykazano również, że glistnik ma działanie przeciwbólowe, obniżające ciśnienie krwi i zwalniające akcję serca. Napar z młodych liści glistnika działa żółciopędnie i reguluje czynności przewodu pokarmowego. Niektóre badania wykazują również, że wyciąg z tego zioła, dzięki zawartości alkaloidów (chelidoniny, chelerytryny, koptyzyny i sangwinaryny) wskazuje aktywność przeciwnowotworową.

Na co pomaga jaskółcze ziele?

Glistnik ma wiele zastosowań:

  • jaskółcze ziele na kurzajki – dzięki własnościom przeciwwirusowym, wystarczy, że przez kilka dni będziemy smarować chore miejsce świeżym sokiem z przełamanej łodygi glistnika, aby kurzajka zmniejszyła się lub całkowicie zniknęła,
  • jaskółcze ziele na dolegliwości skórne – dzięki właściwościom grzybobójczym glistnik pomaga również zwalczać zakażenia skóry wywołane Candida albicans i innymi grzybami,
  • jaskółcze ziele na dolegliwości pokarmowe – nalewkę z glistnika można pić na bóle brzucha, bóle miesiączkowe i kolki. Roślina ta ma działanie rozkurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych i moczowych, dlatego podaje się ją w przypadku kolki jelitowej, kolki wątrobowej czy bolesnych miesiączek.  Ziele glistnika jest również stosowane w leczeniu takich chorób przewodu pokarmowego, jak zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa,
  • jaskółcze ziele na alergie – wykazano, że jaskółcze ziele działa przeciwalergicznie, zmniejsza lub znosi wstrząs anafilaktyczny i histaminowy.

Glistnik jaskółcze ziele – przeciwwskazania

Chociaż glistnik może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, podczas jego stosowania, należy uważać. Przeciwwskazaniem do stosowania tej rośliny jest m.in. niedrożność przewodów żółciowych, choroby wątroby, jaskra, choroba wrzodowa. Glistnika nie powinny również stosować kobiety w ciąży.

Jeśli zamierzamy stosować glistnik i preparaty stworzone na jego bazie dostępne w aptekach, najpierw zgłośmy się do lekarza, który zaleci odpowiednie działanie. Jaskółcze ziele jest rośliną toksyczną i w przypadku stosowania zbyt dużych dawek może wywołać objawy niepożądane, takie jak:

  • niestrawność,
  • nudności,
  • biegunki i bóle brzucha,
  • skurcze przewodu pokarmowego,
  • ospałość,
  • bóle i pieczenie w jamie ustnej,
  • nadmierne ślinienie.

W przypadku ciężkiego zatrucia glistnikiem, możemy zauważyć takie objawy, jak: zawroty i bóle głowy, zaburzenia świadomości, spadek ciśnienia tętniczego czy tachykardia.

Wymienione środki uboczne pojawiają się zazwyczaj po dłuższym stosowaniu rośliny i niejednokrotnie są efektem „samo leczenia”, dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem kuracji zasięgnąć porady lekarza.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży